Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Dwór biskupi (XIX w.) z folwarkiem

Pszczew

Dwór biskupi (XIX w.) z folwarkiem

Pszczew od początku należał do biskupów poznańskich. Już pod koniec XIII w. Andrzej Szymonowicz utworzył tutaj jeden z czterech archidiakonatów poznańskiego biskupstwa, który obejmował swym zasięgiem 60 parafii. Naturalną koleją rzeczy była budowa folwarku i dworu, w którym zamieszkiwać mieli zarządcy archidiakonatu. Z racji pięknego położenia miejscowości, biskupi lubili przyjeżdżać tu na wypoczynek a w 1602 r. bp Wawrzyniec Goślicki zwołał w Pszczewie kongregację synodalną. Wzięło w niej udział duchowieństwo dekanatów pszczewskiego, grodziskiego i lwóweckiego.

Kiedy pod koniec XVI w. bp Kościelecki wyraził zgodę na budowę Nowego Miasta, Pszczew zaczął się rozrastać w kierunku południowym obejmując także tereny folwarku. Opisy wizytacji biskupich w pałacu dostarczają informacji o jego ówczesnym wyglądzie. Był reprezentacyjną budowlą parterową o konstrukcji szachulcowej, ustawioną (podobnie jak dzisiaj) pomiędzy dziedzińcem a parkiem krajobrazowym.

Kiedy po drugim rozbiorze Polski majątek archidiakonatu przejął rząd pruski, folwark trafił w ręce księcia Hohenlche-Jugelfingen ale ten szybko sprzedał go baronowi Hiller Gartringen. Baron przebudował dwór, przemianowując go przy okazji na pałac. Ostatnimi niemieckimi właścicielami była rodzina Zu Dohna. Podczas ich gospodarowania powstały istniejące do dziś zabudowania folwarczne.

Po 1945 r. teren folwarku przeszedł we władanie PGR-u. W pałacu zlokalizowano biura i kilka mieszkań pracowniczych, zmieniając przy tym jego wnętrze (np. w tzw. kaplicy urządzono świetlicę). Praktycznie w stanie nienaruszonym zachowała się wyłącznie klatka schodowa a dokładniej – prowadzące na piętro drewniane schody. Po likwidacji PGR w 1990 r. nieużytkowany obiekt zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie nabyła go osoba prywatna. Na terenie folwarku od jakiegoś już czasu dobrze prosperuje gospodarstwo agroturystyczne Folwark Pszczew . Bazę noclegową zapewnia budynek starej gorzelni. Są także plany rewitalizacji dawnego dworu biskupiego. W październiku 2011 powstała Fundacja na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa z siedzibą w „Folwarku Pszczew”.

Opis uzupełnił: bakhita 28-06-2015

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Pszczew
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na