Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Ksawerów

Pałac

Pałac w stylu renesansu i baroku francuskiego został wzniesiony przez Oskara Kindlera (syna Rudolfa), pabianickiego fabrykanta, w 1897 r. Obecnie pałac jest własnością prywatną.

W średniowieczu folwark Widzew, był własnością kapituły krakowskiej i należał wraz z Pabianicami do „kasztelanii chropskiej”, później przeszedł w ręce prywatne. Miejscowość została w 1875 r. zakupiona od Lubowickich przez pabianickiego fabrykanta Rudolfa Kindlera, właściciela drugiej co do wielkości fabryki włókienniczej w Pabianicach, a jednocześnie największej fabryki w Królestwie Polskim, produkującej tkaniny wełniane i półwełniane. Wykorzystywał on tutaj drewniany dworek z pięknym ogrodem, zbudowany przez poprzedniego właściciela. W 1897 r. Oskar Kindler (syn Rudolfa) wzniósł na miejscu dworku istniejący do dziś okazały pałac.

Rezydencja, której projekt podpisał J. Markiewicz wzniesiona została w stylu neorenesansu-francuskiego chateau. W autorstwo tego architekta można powątpiewać. W jego dorobku brak dokonań w podobnym stylu. Natomiast pewnym jest, że w latach 1870-1901 był budowniczym powiatu łódzkiego. Można przypuszczać, że niektóre urzędowe kopie projektów podpisywał jako architekt zatrudniony w carskiej administracji. W tym okresie powszechna była praktyka, że fabrykanci Niemcy zamawiali projekty u architektów niemieckich. Ci nie mając uprawnień wymaganych w carskiej Rosji musieli autoryzować projekty u architektów je posiadających.

Po śmierci Oskara Kindlera, która nastąpiła w 1918 r., a jej przyczyną była grypa „hiszpanka” na którą zapadł podczas pobytu w Warszawie, pałac przeszedł we władanie córek: Heleny Herse, żony właściciela domu mody w Warszawie i Zofii Loth, matki znanego reżysera amerykańskiego. Do swojej śmierci w 1935 r. zamieszkiwała w pałacu wdowa po Oskarze, Stefania z Wernerów, która została pochowana na cmentarzu ewangelickim w grobie swojego męża.

Przejściowo w 1939 r. w pałacu stacjonował Lwowski Dywizjon Myśliwski, który wykorzystywał lotnisko w Lublinku do startów przeciw nawale hitlerowskiej. Po wyzwoleniu majątek we Widzewie przejęło Wojsko Polskie, a następnie Państwowy Fundusz Ziemi. Teren folwarku był miejscem działalności Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego, przeniesiono również tutaj Liceum Ogrodnicze z Ostrowa koło Łasku. W pałacu mieściła się szkoła i działał internat, co spowodowało znaczne przekształcenia i doprowadziło do poważnej destrukcji majątku. W PRL tereny rolne folwarku widzewskiego przejęło Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze Widzew, oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Ksawerów. W roku 1991, zadłużone przedsiębiorstwo przejął Łódzki Bank Rozwoju. Po roku 2000 rezydencję zakupił inwestor z Holandii, a od 2011 przeszła ona na własność osoby prywatnej. Budynek został wyremontowany. Obecnie organizowane są tu różne uroczystości. Docelowo przewidywane jest wyremontowanie II piętra i stworzenie tam miejsc noclegowych.

Wejście na teren pałacu jest utrudnione, lecz właściciel po rozmowie z nim umówił się na konkretny termin, gdy po prostu pałac nie był zajęty i umożliwił mi obejrzenie pałacu zarówno z zewnątrz jak i wnętrz, które robią imponujące wrażenie.

Zaproponował: piotrkarpinski1963

Opis uzupełnił: wojci52 24-06-2015

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Ksawerów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na