We wsi Bierzgłowo, na południe od szosy, na niewielkim wzgórku stoi wiatrak. Jest to ostatni zachowany z ponoć siedmiu wiatraków w tej okolicy, dokumenty potwierdzają, że na pewno było ich trzy. Podczas inwentaryzacji znaleziono belkę z napisem Piotr Jasnowski 1867 – stąd przyjmuje się, że był jego wykonawcą, a datę przyjmuje się za rok powstania budowli.
Przez wiele lat wiatrak był w posiadaniu rodziny Walterów. Pracował on do 1958 roku, a ostatnimi młynarzami byli Władysław Walter i Ksawery Walter. Potem budynek zaczął popadać w ruinę. W 2007 roku właściciele przekazali wiatrak wraz z otaczającą go działką parafii Wniebowzięcia NMP w Bierzgłowie. W 2010 parafia swoim staraniem otrzymała dotację na odtworzenie urządzeń mielniczych w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego województwa kujawsko-pomorskiego”
Wymieniono konstrukcję, dach pokryto gontem, w 95% odtworzono brakujące elementy techniczne – wiatrak jest w pełni sprawny, co było warunkiem generalnego remontu. Podobnież w dniu odbioru „śmigła zaczęły się kręcić, koła obracać, a cała konstrukcja skrzypieć, panie z nadzoru budowlanego uciekły. A przecież na tym polega cały urok wiatraków, że bardzo skrzypią one i świszczą, dając tym samym okolicznej ludności pole do popisu wyobraźni zasiedlającej młyny różnego rodzaju mocami piekielnymi (bo, jak mówią liczne legendy, każdy szanujący się młyn swojego czorta posiadać powinien).”
Remont ukończono w styczniu 2011 roku, wiatrakowi nadano nazwę Jan Paweł.
Budynek składa się z trzech kondygnacji, jest wysoki na 14 metrów, a ze śmigłem prawie 19 metrów. Brak jest fundamentów – posadowiony jest na wkopanych w ziemię kamieniach. Skrzydła wiatraka mają powierzchnię 60 m kwadratowych. Obok wiatraka znajduje się stara oś, zwana wałem skrzydłowym, na którym były posadowione skrzydła oraz kołowrót do ręcznego obracania budowli.
Mieszkańcy Bierzgłowa pomogli w wyposażeniu wiatraka oraz wybudowali ogrodzenie wokół działki.
Stary Młyn Wiatraczny jest udostępniany turystom indywidualnym i grupom po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. (56) 678 81 85, natomiast zapisy na warsztaty prowadzi Szkoła Leśna na Barbarce. (056) 657 60 85.