Kaplica mieści się w parku pałacowym. Została wybudowana w 1875 r. przez Tomasza Dudka - pokojowego hrabiów Potockich. Jeszcze w czasie służby odkupił on od jednego z okolicznych notabli trochę gruntu i kazał wybudować parterowy domek i kaplicę. Od tego momentu, jako właściciel ziemski i budowniczy kaplicy, stał się panem Tomaszem Dudkowskim.
Z licznych podróży z hrabiostwem przywoził obrazki, figurki i inne precjoza, które posłużyły mu do przyozdobienia kaplicy. Będąc w kościele św. Wojciecha na krakowskim Rynku otrzymał w prezencie od byłego misjonarza dzwony kościelne. W marcu 1901 r. papież Leon XIII wydał dekret odpustowy zupełny dla mszy odprawianych w kaplicy. W 1908 r. swoją posiadłość wraz z kaplicą przekazał Zgromadzeniu Księży Misjonarzy, którzy wykupili sąsiednie parcele w celu wybudowania domu wypoczynkowego dla kleryków ( w chwili obecnej mieści się tu Misjonarski Ośrodek Formacyjny).
W okresie międzywojennym klerycy dobudowali do kaplicy (od strony parku) nawę boczną tzw. "babiniec". Murowana kaplica utrzymana jest w stylu romantycznym. W jej ściany wbudowano detale architektoniczne z piaskowca i czarnego marmuru. Tomasz Dudkowski zmarł w kwietniu 1919 r. w pałacu hrabiów Potockich w wieku 83 lat. Pochowano go jako zasłużonego parafianina w Krzeszowicach w grobowcu Księży Misjonarzy. W 1993 r. kaplica św. Stanisława Biskupa i Męczennika na wniosek Zgromadzenia Misjonarzy została wpisana do rejestru zabytków.