Goszcząc w Tucznie, warto zobaczyć nie tylko zamek. Prawdziwe niespodzianki skrywa kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynia powstała w pierwszej połowie XVI w. Gotyckie wnętrze z gwiaździstymi sklepieniami jest bogato wyposażone. Znajdują się tutaj m.in. dzieła Hermana Hana (1574-1627/28?), sławnego polskiego malarza doby baroku.
Z dala od ojczyzn nowożytnego malarstwa - Flandrii i Italii, w śląskiej Nysie przyszedł na świat twórca wybitny. Pracował na Pomorzu, w Gdańsku i Chojnicach. Był artystą okresu przełomu. Pod względem tematyki (malował głównie obrazy religijne) i kompozycji jego dzieła miały jeszcze cechy epok minionych - renesansu, a nawet gotyku. W tym samym czasie co słynny Caravaggio, a na pewno wcześniej niż Rembrandt, w swoich pracach zaczął jednak stosować, naówczas nowatorskie chiaroscuro, czyli światłocień. Jego najsłynniejszy obraz, Koronacja NMP, zdobi ołtarz pelplińskiej katedry.
Podobne dzieło, również w ołtarzu głównym, znajduje się w kościele w Tucznie. Eksperci oceniają, że najprawdopodobniej jest to obraz samego Hermana Hana. Bez wątpienia jego autorstwa są trzy mniejsze, mało znane dzieła. Znajdują się w predellach (frontach podstaw) bocznych ołtarzy stojących tuż przed prezbiterium, po obu stronach nawy kościoła. Można z bliska przyjrzeć się pociągnięciom pędzla mistrza Hermana i jego udanym eksperymentom ze światłocieniem. Obrazy Hana trafiły do Tuczna dzięki Krzysztofowi Wedel-Tuczyńskiemu, który zakupił je w 1663 r. od rodziny artysty. Do cenniejszych zabytków kościoła należą XVI-wieczna Pietà, obraz Matki Boskiej okryty srebrną trybowaną koszulką, barokowe organy i bogato zdobiona ambona.
Turyści odwiedzający Tuczno mogą mówić o szczęściu. W tym małym, ale niezwykle interesującym miasteczku mieszka pan Randolf Bytnerowicz, znający doskonale historię okolic, pięknie i rzetelnie mówiący zarówno o urodzie dzieł sztuki, jak i tajemnicach fortyfikacji Wału Pomorskiego. Jest znakomitym przewodnikiem, potrafi otwierać zamknięte zazwyczaj kościoły i poprowadzić ciemnymi chodnikami schronów bojowych. Warto skorzystać z jego wiedzy i umiejętności, wystarczy umówić termin, tel. 67 259 32 55.