Wilczyn jest obecnie wsią letniskową w powiecie trzebnickim, jednakże wzmiankowany był już w dokumencie Bolesława Wysokiego z 1175 . Wymieniono w nim karczmę w Wilczynie (taberna in Wiltsin) jako własność klasztoru cystersów z nieodległego Lubiąża. Po reformacji, kiedy większość ludnosci Wilczyna zostało luteranami wieś przestała należeć do zakonu.
Do czasów II wojny światowej we wsi znajdował się majątek rodu Lauterbachów oraz kościół ewangelicki. Wojnę przetrwał też otoczony ceglanym murem cmentarz, na którym stała neogotycka kaplica należąca do tej rodziny. Dzisiaj jest zrujnowana i splądrowana . Można tylko domyślać się jej dawnego piękna po bryle i zdobiących ją resztkach ornamentów. Wokół kaplicy oraz w środku ocalało kilka ciekawych nagrobków.
Obecnie sama wieś także nie przedstawia się najlepiej. Widać zaniedbania i bylejakość. Były plany zagospodarowania kaplicy i przebudowania jej na kościółek wiejski. Niestety, jak dotąd na planach się skończyło. Życie w Wilczynie płynie swoim leniwym trybem.