Pałac Oppersdorfów (XVIII w., gruntownie przebudowany 1895, XX w.)
Pałac wzniesiony w stylu barokowym na działce zakupionej przez hrabinę Annę Aloysę von Oppersdorff. Wcześniej na tym placu znajdował się ogród założony i prowadzony przez czeskiego botanika. Uprawiano tu pomarańcze, cytryny, granaty i pistacje. Trzykondygnacyjny pałac nakrywał mansardowy dach z dwukondygnacyjną facjatą w osi symetrii fasady budynku. Facjata zdobiona pilastrami i wolutami po bokach oraz fantazyjnym oknem dodawała uroku pałacowi.
W XIX wieku pałac przebudowano, zlikwidowano ogród a w tym miejscu wybudowano drukarnię. Ponownej przebudowy dokonano po zniszczeniach II wojny. Mansardowy dach zamieniono na dwuspadowy, nie odbudowano również facjaty. Budynek przybrał wygląd zwykłej kamienicy mieszkalnej. W latach 60 XX wieku był Domem Drukarza. Obecnie przejęty przez firmę Skanska.
Jan Rolle Oppersdorff pochodzący ze Szwajcarii był protoplastą śląskiej linii rodowej. Hrabia na Głogówku Franciszek Euzebiusz Oppersdorff udzielił schronienia królowi Rzeczpospolitej Janowi II Kazimierzowi Waza i jego żonie królowej Ludwidze Marii Gonzaga w czasie potopu szwedzkiego. Hrabina Anna Aloysa von Oppersdorff była kochanką króla Augusta II Mocnego.