Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Kielce

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, będący obecnie oddziałem Muzeum Narodowego, stanowi najcenniejszy zabytek architektoniczny Kielc. Jest jedyną w Polsce tak doskonale zachowaną rezydencją epoki Wazów. Budowla została wzniesiona w latach 1637–1644, z inicjatywy Jakuba Zadzika, biskupa krakowskiego.

W architekturze, dyspozycji wnętrz i dekoracjach rezydencji widać wpływy zarówno włoskie jak i rodzime.

W I połowie XVIII wieku do pałacu dobudowano dwa boczne skrzydła, co nadało budowli charakter francuskiej rezydencji typu entre court et jardin [fr. „między dziedzińcem a ogrodem”]. Układ ten przetrwał do dziś.

Pałac pełnił funkcję czasowej siedziby biskupów krakowskich do 1789 roku, czyli momentu upaństwowienia dóbr biskupich uchwałą Sejmu Wielkiego. Pozostał jednak ośrodkiem władzy państwowej. W XIX i XX wieku w pałacowych wnętrzach mieściły się biura instytucji publicznych, wojskowych, dydaktycznych.

W 1971 roku jako siedziba kieleckiego muzeum został przystosowany do celów ekspozycyjnych.

Obecnie w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich udostępniane są cztery ekspozycje stałe, organizowane wystawy czasowe, koncerty, imprezy kulturalne, realizowana jest działalność edukacyjna i naukowo-badawcza

Stała ekspozycja:

  • Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku – ekspozycja wysokiej klasy mebli, tkanin, obrazów, rzemiosła artystycznego z XVII i XVIII wieku zaaranżowana we wnętrzach piano nobile, gdzie zachowała się znakomita część oryginalnego wystroju: unikatowe stropy ramowe wykonane w warsztacie nadwornego malarza Wazów – Tomasza Dolabellego, polichromowane stropy belkowe, fryzy podstropowe, marmurowe portale, oprawy kominków, posadzki.

  • Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego – ekspozycja pamiątek związanych z legionową przeszłością Kielc, mieszcząca się w trzech pomieszczeniach południowo-zachodniego narożnika parteru. Inicjatywa stworzenia Sanktuarium w kwaterze głównej Józefa Piłsudskiego podczas jego pobytu w Kielcach w 1914 roku zrodziła się już w okresie międzywojennym. Powrócono do niej i zrealizowano w 1990 roku.

  • Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej mieści się w XVIII-wiecznym skrzydle północnym Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Ekspozycję tworzą, prezentowane w układzie symultanicznym, najcenniejsze zabytki malarstwa i rzemiosła artystycznego, plasujące kieleckie zbiory w rzędzie najciekawszych kolekcji w Polsce. Zwiedzający znajdą tu licznie reprezentowany portret, pejzaż, malarstwo rodzajowe, martwą naturę, weduty, sceny batalistyczne, przedstawienia alegoryczne czy symboliczne malarzy tej rangi co: Józef Szermentowski, Józef Brandt, Maurycy Gottlieb, Aleksander Gierymski. Chlubą Galerii jest malarstwo młodopolskie z obrazami wielkich indywidualności tej epoki: Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Równolegle z malarstwem prowadzony jest pokaz najlepszych dzieł rzemiosła artystycznego. Wśród nich znajdują się porcelanowe naczynia dalekowschodnie z drezdeńskiej kolekcji Augusta II Mocnego, wyroby pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni, a także wytwórni w Berlinie, Wiedniu, Korcu, Baranówce i licznie reprezentowana ceramika ćmielowska. Na uwagę zasługują szkła z hut czeskich, śląskich, niemieckich i polskich, tworzone od baroku po dwudziestolecie międzywojenne. Galerię rzemiosła uzupełniają meble i zegary z prezentowanych epok. Ekspozycja przeszła gruntowną modernizację w ramach projektu Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnianie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

  • Gabinet Numizmatyczny – najnowsza ekspozycja stała, prezentowana od listopada 2015 roku na piętrze pałacu, poświęcona historii pieniądza w regionie w średniowieczu i okresie nowożytnym.

W salach parteru prezentowane są wystawy czasowe, prowadzone warsztaty artystyczne. Tutaj znajduje się strefa edukacyjna dla rodzin, sklepik z muzealnymi publikacjami i upominkami. W części recepcyjnej można również umilić czas zabawą grami multimedialnymi.

Od strony zachodniej pałacu znajduje się ogród włoski, zrekonstruowany zgodnie z przekazami historycznymi. Otacza go mur z bastionem (puntone) zwanym Basztą Prochową.

W związku z remontem czasowo nieczynne są: Apartament Senatorski, Izba Stołowa Górna oraz Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Opis uzupełnił: pablo 07-04-2012

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

casenove piątek, 20 kwietnia 2012, 11:50
Pałac Biskupów Krakowskich, którzy z Kielc zarządzali swoimi świętokrzyskimi dobrami, to jedyna w Polsce tak świetnie zachowana budowla z epoki Wazów. Wystawił ją Jakub Zadzik, kanclerz wielki koronny i biskup krakowski. Tę kontrowersyjną postać upamiętnia dekoracja budynku z licznymi herbami i scenami przypominającymi działalność państwową i kościelną fundatora.
Dla dwukondygnacyjnego pałacu, ukończonego w 1644 roku, charakterystyczna jest zasada troistości. Budynek dzieli się więc na trzy części, a nad trójarkadową loggią wejściową widnieją trzy herby: Trzy Korony kapituły krakowskiej, państwowy orzeł ze snopkiem Wazów i Korab fundatora. Pośrodku fasady trzy wielkie okna dzielą się na kwatery po trzy wzdłuż i wszerz, po bokach także trzy okna i trzy lukarny w dachu. Biskup Jan Zadzik zwalczał arian, którzy nie uznawali dogmatu o trójjedynej istocie Boga. Legenda mówi, że po zwycięstwie nad nimi w ten sposób oddał cześć Trójcy Świętej. Przed wejściem do wnętrza warto spojrzeć na lewe skrzydło budowli, wzniesione 80 lat później niż sam gmach. Było ono częścią ciągu komunikacyjnego w postaci krytego krużganku łączącego pałac z zachowaną do dziś lożą biskupią w katedrze, kościołem Świętej Trójcy i Seminarium Duchownym. Przejście wybudował Felicjan Szaniawski, biskup krakowski od 1720 roku, znana postać owych czasów. Prawe skrzydło mieści obecnie dwie galerie. Ekspozycja malarstwa polskiego jest jedną z najcenniejszych w kraju. Obejmuje blisko 250 obrazów 125 artystów i – rzecz znamienna – poza kilkoma depozytami wszystkie płótna są własnością muzeum. Druga galeria – sztuki zdobniczej, gromadzi ponad 500 eksponatów z wieków XVII-XX. Na parterze – w dawnych pomieszczeniach gospodarczych i administracyjnych – urządzane są wystawy czasowe i stałe. Na reprezentacyjnym I piętrze pałacu znajdują się:
- sala Rycerska
- pierwszy, drugi i trzeci pokoje Biskupie
- pierwszy i drugi pokoje Senatorskie
- pierwszy i drugi pokoje Prałatów
- Izba Stołowa Górna
- skarbczyk.
sonia27 niedziela, 22 kwietnia 2012, 13:16
W 2003r. wykonano rekonstrukcję Ogrodu Włoskiego znajdujący się po zachodniej stronie pałacu - powstałego razem z budowlą.Przywrócono mu układ z XVII wieku, zaś same kwatery zostały odtworzone do stanu jaki istniał w pierwszej połowie XVIII wieku. Dokoła środkowej części ogrodu nasadzono jabłonie, a całość została otoczona grabowymi alejkami. Założono instalację nawadniającą i odprowadzającą wody deszczowe i system oświetleniowy.
Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

Miejsca w okolicy

Kielce
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na