Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy (XVI-XVII, XIX w.)

Koszęcin

Klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy (XVI-XVII, XIX w.)

Miejscowość Koszęcin zaistniała w zapiskach historycznych przed 1275r. jako osiedle trudniące się produkcją modnych na dworach europejskich wyrobów z wikliny. Pierwsze wzmianki mówią o drewnianym zamku, który spłonął w 1595 r. spalony przez oddział lisowczyków.

W 1576 r. dobra koszęcińskie stają się własnością rodziny Kochcickich, a w 1609 r. Panem w Koszęcinie zostaje Andrzej Kochcicki najsłynniejszy senior rodu, wielki mecenas kultury sztuki, a także aktywny obrońca protestantów śląskich. Rozpoczął budowę murowanej kaplicy i pałacu w Koszęcinie. Budowy jednak nie ukończył, ponieważ skutkiem podjętej przez niego współpracy z królem szwedzkim Gustawem Adolfem, całe dobra zostały mu skonfiskowane przez cesarza Ferdynanda II za zdradę i skazano go na banicję.

Budowa została zakończona przez Filipa von Rauthena, który kupił zlicytowany majątek. On m.in. przyjmował na zamku w Koszęcinie wiele znkomitości ówczesnego świata politycznego, w tym także podążającego do Wiednia Jana III Sobieskiego wraz z dworem. Żona Sobieskiego Marysieńka przebywała tutaj podczas, gdy Sobieski przebywał na wyprawie przeciwko Turkom. Majątek kolejno przechodzi z rąk do rąk aż do 1805 r., kiedy stał się własnością książęcego rodu Hohenlohe-Ingelfingen. Ludwik Filip von Hohenlohe-Ingelfiingen w 1829 roku dokonał przebudowy budowli na styl późnoklasycycstyczny i zamieszkiwał ją do 1945 r. Do pałacu dobudowano kaplicę.

W czasie II wojny światowej pałac zdewastowali żołnierze radzieccy, którzy tam umieścili sztab. Wokół budynku znajduje się park krajobrazowy, założony w połowie XIX w. Rosną w nim 24 gatunki drzew, z których ok. 20 w wieku od 170 do 340 lat uznanych zostało za pomniki przyrody. Można spotkać: lipy drobnolistne, kasztanowce, klony i buki zwyczajne, jawory, jesiony wyniosłe i dęby szypułkowe, oraz egzotyczne: sosnę wejmutkę, kanadyjską i czarną, choinę kanadyjską, platan klonolistny i jesion amerykański. Pałac od 1953 r. jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny i tutaj toczy się całe życie zespołu.

Opis uzupełnił: Jurek K 30-09-2011

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Koszęcin
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na