Masoneria to temat, który niezmiennie wywołuje wielkie emocje, burzliwe dyskusje i skrajne opinie. Ten tajny ruch, powstały w XVIII w., stawia sobie za cel moralne i społeczne doskonalenie człowieka, szerząc jednocześnie zaczerpnięty z tradycji oświeceniowej światopogląd racjonalistyczny, deistyczny i antyklerykalny. Jego członkowie zorganizowani są w tzw. loże i ich związki - wielkie loże. W XVIII w. przystąpiło do tego ruchu wielu bogatych i wpływowych ludzi w Europie. Niektórzy, budując swoje rezydencje, przeznaczali je również na siedziby lóż wolnomularskich. Jednym z nich był książę Aleksander Józef Sułkowski.
Jego pałac myśliwski we Włoszakowicach wzniesiono w latach 1749-1752 na planie trójkąta, bardzo mocno związanego z symboliką masońską. Trójkąt jest symbolem siły, piękna i mądrości Boga, kamienia węgielnego wolnomularskiej świątyni, trzech stopni duchowego rozwoju człowieka, słusznej mowy, myślenia i działania oraz narodzin, dojrzałości i śmierci. Aby wzmocnić symbolikę budowli, umieszczono ją na pięciokątnej wyspie, nawiązującej kształtem do symbolu pentagramu, prastarego znaku magicznego używanego od starożytności do dzisiaj.
Obecnie gospodarzem pałacu jest Urząd Gminy Włoszakowice. Warto zajrzeć do wnętrza - tuż za progiem rezydencji Sułkowskich znajduje się trójkątna sala imponujących rozmiarów z zachowaną zabytkową dekoracją architektoniczną.