Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: historie niezwykłe Trzęsienia ziemi w południowej Polsce

Zakopane

Trzęsienia ziemi w południowej Polsce

Góry się trzęsą!

Wprawdzie terytorium Polski zaliczane jest do obszarów pensejsmicznych i asejsmicznych, czyli takich,gdzie trzęsienia ziemi zdarzają się bardzo rzadko lub w ogóle, jednak wcale nie tak dawno, bo zaledwie kilka, kilkanaście wieków temu, odnotowano naprawdę silne wstrząsy (ok. 6 stopni w skali Richtera), które m.in. w regionach Karpat i Sudetów spowodowały znaczne zniszczenia.

Instytut Geofizyki Polskiej Akademi Nauk podaje, że przez ostatnie tysiąc lat na terenie naszego kraju zaobserwowano (i wyraźnie odczuwano) 76 trzęsień ziemi. W czasach nam bliższych, w 1993, 1995 oraz w 2004 r. na Podhalu i Karpatach wystąpiły wstrząsy o sile od 4 do 5 stopni w 9-stopniowej skali Richtera. Trzęsienia ziemi o sile powyżej 3,5 stopni w skali Richtera są odczuwalne przez człowieka, powyżej 5 mogą powodować niewielkie uszkodzenia budynków (powyżej 6 - znaczne zniszczenia), a skutki trzęsień o sile wyższej niż 7,5 są często katastrofalne.

Trzęsienia ziemi w południowej Polsce (po 1000 r.) miały miejsce m.in. 5 maja 1200 r. w Pieninach oraz 31 stycznia 1259 r. w okolicach Krakowa (przypuszczalnie miało ono 4,8 stopni w skali Richtera, zostało zniszczonych wiele budynków).

5 czerwca 1443 r. zanotowano prawdopodobnie najsilniejsze w ostatnim tysiącleciu trzęsienie ziemi na obszarze Polski (powyżej 6 stopni w skali Richtera). Epicentrum znajdowało się na północ od Wrocławia, wstrząsy odczuwano w całej Europie Środkowej. Najbardziej ucierpiał Wrocław. W Krakowie runęła kopuła kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty.

9 sierpnia 1662 r. nastąpiło trzęsienie ziemi w Tatrach. Epicentrum znajdowało się w okolicy Sławkowskiego Szczytu, który, jak donosili świadkowie, rozpadł się na części - jego wysokość obniżyła się wtedy aż o 300 m.

27 lutego 1786 r. odnotowano silne trzęsienie ziemi z epicentrum w okolicach Cieszyna, na głębokości 45 km. Spowodowało ono ogromne szkody na terenach między Wrocławiem, Sandomierzem i Wiedniem.

3 grudnia 1786 r. epicentrum kolejnego trzęsienia ziemi zlokalizowane było w okolicach Myślenic. Wstrząsy odczuwano w pasie od Wrocławia przez Kraków po Lwów (również na Słowacji i w Czechach).

25 kwietnia 1840 r. trzęsienie nastapiło w regionie Pienin (ok. 5 stopni w skali Richtera).

Od 29 czerwca do 6 sierpnia 1992 r. serie wstrząsów zanotowano w okolicach Krynicy (4,2-4,6 stopni w skali Richtera).

30 listopada 2004 r. zaobserwowano trzęsienie ziemi na Podhalu z epicentrum między Nowym Targiem a Czarnym Dunajcem (3,6-4,7 stopni w skali Richtera).

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Zakopane
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na