Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Tum

Potężna kolegiata

W maleńkim Tumie znajduje się potężna kamienna kolegiata z lat 1140-1161, jeden z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej, który warto zobaczyć. Legenda głosi, że w Tumie znalazła się za sprawą diabła Boruty, który porwał ją z centrum Łęczycy i upuścił na polach nad Bzurą. Świadczyć o tym mają ślady diabelskich pazurów na ścianie wieży kościoła. Badania archeologiczne wskazują jednak, że było inaczej. Na łące w pobliżu kolegiaty zachowały się ślady słowiańskiego grodziska, zwanego Szwedzką Górą, które zapewne tętniło życiem od VI do XIII w. Prawdopodobnie właśnie ono dało początek oddalonej o 3 km Łęczycy.

Kolegiatę pw. NMP i św. Aleksego zbudowano w miejscu istniejącego tu wcześniej opactwa benedyktynów, którego relikty archeolodzy odkryli pod posadzką świątyni. Zbudowano ją z kamiennej kostki z obrabianych polnych głazów. Świątynia była świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Niszczona przez najazdy wrogich wojsk i pożary, była kilkakrotnie odbudowywana i przebudowywana. Obecnie jest trójnawową, orientowaną bazyliką z dwiema absydami. Obydwie wieże świątyni z typowymi dla budowli romańskich otworami (przezroczami) w formie biforiów na niższej i triforiów na wyższej kondygnacji zwieńczone są czterospadowymi dachami. Dwie baszty od strony wschodniej przykrywają dachy stożkowe. Dobudowana w XVI w. kruchta chroni XII-wieczny romański portal prawdopodobnie wykonany w Moguncji.

W pobliżu kolegiaty znajduje się inna atrakcja turystyczna miejscowości - barokowy drewniany kościół św. Mikołaja, wzniesiony w 1761 r.

Idąc w stronę grodziska, po lewej stronie mija się ceglany dom zazwyczaj obwieszony obrazami. Ich tematem jest przeważnie kolegiata. Autor, Cezary Żyndżo, mieszka i pracuje na miejscu.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

yogin108 niedziela, 04 listopada 2012, 23:42
Wbrew legendzie to nie Boruta przeniósł kolegiatę z Łęczycy do Tumu...tylko Łęczyca wyniosła się z jej okolicy. Stało się to około XII w. kiedy na zachód od kolegiaty zaczęły kształtować się zaczątki osady miejskiej. Z czasem osada targowa przejęła nazwę Łęczyca, a osadę przy kolegiacie nazwano Tumem.
Dla zwiedzania istotne jest aby znaleźć się na miejscu przed zmrokiem, gdyż miejsce niestety nie jest oświetlone, wiec z zewnątrz niewiele zobaczymy a obejrzenie wnętrza wyłącznie z latarka. Na co dzień wejście do kolegiaty zamknięte jest solidną, kutą kratą.
urbeck niedziela, 01 maja 2022, 17:15
4 kwietnia 2022 r. kolegiata została ogłoszona 116-tym Pomnikiem Historii

Miejsca w okolicy

Tum
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na