W 2003 r. na brzegu Jeziora Zegrzyńskiego wyrosła osada wikingów, zwana Jomsborg. Wewnątrz palisady wzniesiono charakterystyczny dla osad wikingów tzw. długi dom oraz furtę portową od strony wody. Twórcami Jomsborga są współcześni wikingowie, którzy w 1999 r. skrzyknęli się, by utworzyć drużynę. Większość pochodzi z Polski, ale są również drużynnicy ze Szwecji, Niemiec i Czech. Wszyscy noszą stroje typowe dla wikingów, uzupełnione kolczugą i hełmem. Ich broń stanowią miecze, tarcze i noże, a także topory i włócznie. Wikingowie z Jomsborga wystąpili w filmie Jerzego Hoffmana pt. Stara baśń - kiedy Słońce było bogiem.
W ubiegłych latach w Ryni organizowano Mazowiecki Festiwal Historyczny "Wikingowie i Wenedzi". Zupełnie niezrozumiały jest fakt, że tak widowiskowa impreza nie zyskała dotąd stałego mecenatu; twórcy festiwalu, borykając się z niedostatkami finansów, nie mogą zagwarantować widowisku cykliczności. Szkoda, bo impreza przyciągała wielu widzów i stała się atrakcją turystyczną, szczególnie dla dzieci. Brali w niej udział wojownicy z Anglii, Szwecji, Danii, Norwegii, Holandii, Niemiec, Czech, Litwy, a nawet z Islandii. Podczas festiwalu można napić się prawdziwego miodu wikingów, poznać wikińską muzykę, poezję i zabawy oraz zobaczyć pokazy walk wikingów ze Słowianami.
Jomsborg ożywa za sprawą skandynawskich bogów i... telefonu komórkowego. Wystarczy zebrać rodzinę czy znajomych, zadzwonić, umówić się i przyjechać do Ryni, by na żywo zobaczyć, jak wyglądało życie wikińskiej osady, obejrzeć pokazy rzemieślników, nauczyć się władania bronią, poznać obyczaje i rozrywki wikingów (tel. 0 508 388 371).