Artysta natchniony Podhalem
Rzeźbiarz. Malarz. Prowokator. Autor wielu akcji artystycznych. Plastyk o niczym nieskrępowanej wyobraźni, kreujący w swych pracach koszmarne i mroczne światy rodem z późnego średniowiecza. Jednocześnie twórca bardzo polski, blisko związany z historią i kulturą Podhala. Władysław Hasior (1928-1999) to jeden z najbardziej oryginalnych artystów współczesnych, który w swoich dziełach nawiązywał do tradycji ludowych oraz takich nurtów w sztuce jak np. surrealizm.
Hasior miał zwyczaj zbierać stare przedmioty codziennego użytku, aby później wykorzystać je w swoich pracach, gdzie nabierały nowego znaczenia. Całości tak powstałej kompozycji przeważnie dopełniał tytuł. Na przykład Wyszywanie charakteru (1974 r.) to instalacja składająca się m.in. z maszyny do szycia i małej plastykowej lalki, która leży pod stopką z igłą. Dzięki tytułowi praca nabiera gorzkiego metaforycznego sensu. Hasior jest także autorem wielu niekonwencjonalnych pomników w Polsce i za granicą, np. Ratownikom górskim w Zakopanem (1959).
Urodził się w Nowym Sączu. W latach 50. ubiegłego stulecia studiował na warszawskiej ASP. Przez dużą część życia był związany z Zakopanem, gdzie mieszkał, pracował i aktywnie uczestniczył w życiu publicznym. Blisko współpracował z Muzeum Tatrzańskim, któremu zapisał swoje dzieła, dokumenty oraz rzeczy osobiste. Ciekawym miejscem jest zakopiańska Galeria Władysława Hasiora, której wnętrze artysta sam zaaranżował. Wewnątrz warto zobaczyć ok. 150 jego prac.
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b, tel. 0-18-206-88-71
www.muzeumtatrzanskie.pl