Największy kościół w Polsce
Ponoć gdy ciężko ranny w bitwie pod Lipskiem w 1813 r. Tomasz Kłossowski błagał Matkę Bożą, by nie pozwoliła mu umrzeć na obcej ziemi, ukazała mu się Maryja przytulająca do piersi białego orła i obiecała wyzdrowienie. Po powrocie do domu koło Izbicy Kujawskiej żołnierz rozpoczął poszukiwania obrazu z objawionym mu wizerunkiem NMP. Znalazł go w 1836 r. w podczęstochowskiej wsi Lgota, wracając z pielgrzymki na Jasną Górę. Obraz umieścił w kapliczce na starej sośnie w Lesie Grąblińskim pod Licheniem.
Kult obrazu rozpoczął się podczas epidemii cholery w 1852 r., kiedy wielu modlących się tu chorych zostało uzdrowionych. Uznano cudowną moc obrazu i w 1858 r. umieszczono go w nowo wybudowanym murowanym kościele. Rozszerzający się kult Matki Bożej Licheńskiej spowodował, że w 1967 r. wizerunek został koronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W okresie największego nasilenia ruchu pielgrzymkowego do Lichenia przyjeżdża do 20 tys. wiernych dziennie. Ponieważ stary kościół nie mógł pomieścić tyle osób, kustosz sanktuarium, ks. Eugeniusz Makulski postanowił zbudować nową świątynię jako wotum dziękczynno-błagalne na jubileusz narodzenia Jezusa Chrystusa w 2000 r. W maju 1994 r. własnoręcznie rozpoczął kopanie dołu pod fundamenty. Dzięki niespożytej energii ks. Makulskiego, świątynia budowana tylko dzięki ofiarności pielgrzymów została konsekrowana 12 czerwca 2004 r.
Nowe sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest pięcionawową bazyliką zwieńczoną kopułą. Ze względu na wymiary (długość 139 m, szerokość naw 77 m, szerokość transeptu 144 m) świątynia jest największym kościołem w Polsce, siódmym w Europie i jedenastym na świecie. Bazylika połączona jest dwoma ciągami arkad z najwyższą wieżą kościelną w naszym kraju (wysokość 141 m) i dzwonnicą, na której zawisł największy w Polsce dzwon - Maryja Bogurodzica (waży 14,7 t). Świątynia może pomieścić 30 tys. wiernych, a ogromny plac przed nią 250 tys.
Podczas wizyty w bazylice warto wjechać windą lub wspiąć się po ponad 700 stopniach (!) na taras widokowy znajdujący się sto kilkanaście metrów nad ziemią. Pięknie stąd widać okolicę - obiekty sanktuarium, osiedla, jeziora, lasy, odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego i kominy elektrowni.