Jedno z największych i najbardziej malowniczych barokowych założeń pałacowych w Polsce powstało w latach 1770-1780 dla generała Jana Lipskiego. Całe założenie rozplanowano wokół obszernego dziedzińca honorowego. Z jednej jego strony usytuowano piętrowy pałac z dwoma symetrycznymi skrzydłami. Stajnię i wozownię połączono z główną bramą wjazdową ozdobnym, murowanym ogrodzeniem. Główne wejście do pałacu zostało poprzedzone monumentalnym czterokolumnowym portykiem w porządku jońskim. Od strony ogrodu, w trójkątnym ryzalicie, umieszczono salę balową na planie koła. W sąsiedztwie pałacu powstał rozległy park francuski, który w XIX w.przekształcono na park krajobrazowy w stylu angielskim. Pałac odziedziczyła wnuczka Jana Lipskiego, Marianna, późniejsza żona Rajmunda Józefa Skórzewskiego. Przedstawiciele tej rodziny powiększali majątek rodowy i pięli się coraz wyżej, osiągając w końcu koligacje książęce.
Po 1945 r. z bogatego wyposażenia gromadzonego przez ponad 160 lat pozostały jedynie wspaniałe podłogi z wielu gatunków drewna. W ogołoconych wnętrzach urządzono wówczas Państwowy Dom Dziecka. Pod koniec lat 70. XX w. powstał tu luksusowy hotel.
www.czerniejewo-palac.pl
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła wielkopolskie
Obecnie mieści się tutaj muzeum wnętrz, które można zwiedzać bez przeszkód w soboty i niedziele. Należy zgłosić się w recepcji hotelu i opłacić wstęp (3,50 zł). Nie ma dodatkowej opłaty za fotografowanie. Zwiedzanie w inne dni tygodnia oraz w grupach należy telefonicznie uzgadniać z recepcją hotelu.(marekpic)