Budynek datowany jest na XVII wiek i nazywany jest popularnie „Apteką Pod Aniołem”, albo „Domem Cochlera”, od nazwiska założyciela apteki, czyli zasłużonego tarnogórskiego burmistrza, pochodzącego z Wrocławia, Johanna Friedricha Davida Cochlera. On też założył pierwszą w mieście prywatną aptekę, która pierwotnie nazywała się „Pod białym aniołem”, gdyż dotychczasowa apteka, która mieściła się w miejscowym ratuszu, przynosiła straty.
Budynek jest siedmioosiowy, z dwoma kondygnacjami, z klasyczną fasadą główną. Samą datę powstania Apteki w chwili obecnej jest trudno ustalić, lecz utrzymuje się umownie, iż mogłyby to być lata 1786-92. 28.01.1839 roku z inicjatywy miejscowego nadsztygara Carnalla, w wynajętym pokoju nad Apteką otwarto dla 14 uczniów szkołę górniczą. Po krótkim czasie, z powodu wzrostu zainteresowania i zwiększającej się liczby uczniów, szkołę przeniesiono na obecną ulicę Gliwicką. Nad wejściem do Apteki umieszczono na gzymsie pulpitowym rzeźbę anioła. Budynek posiada bogate zdobienia, dlatego można uważać, iż jego dawny właściciel należał bogatych tarnogórzan.
W pomieszczeniach Apteki zachowały się sklepienia krzyżowe i charakterystyczne lukarny oeil-de-boeuf ( tzw. „wole oko”, czyli okrągłe lub owalne okienko w ozdobnym obramieniu ). Przylegający do Apteki budynek powstał na przełomie wieków XIX i XX, zwany „dobudówką”, posiada na zwieńczeniu elewacji balustradę z tralkami, spotykanymi często w epoce baroku i klasycyzmu. Nad wejściem widoczna jest ozdobna ściana szczytowa, albo, jak kto woli, attyka. Obecny wygląd elewacji obu budowli pochodzi z roku 2004, w wyniku renowacji zabytków.
W chwili obecnej, na parterze dawnego domu burmistrza Cochlera, nadal znajduje się „Apteka Pod Aniołem”. Na piętrze budynku znajduje się mieszkanie obecnych właścicieli, a w tzw. „przybudówce” dziś działa optyk.