Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Stary Sącz

Miasto św. Kingi i Ady Sari

Fundatorką dwóch starosądeckich klasztorów: klarysek i franciszkanów była żona Bolesława Wstydliwego, księżna Kinga. W wybudowanym na przełomie XIII i XIV w., również z jej fundacji, kościele Świętej Trójcy znajduje się unikalna XVII-wieczna ambona z drzewem Jessego - rzeźbiarskim przedstawieniem historii rodu Dawida, z którego wywodziła się Matka Boża.

W przylegającej do kościoła kaplicy w srebrnej trumience przechowywane są relikwie św. Kingi. Została ona kanonizowana 13 czerwca 1999 r. podczas mszy odprawionej w Starym Sączu przez Jana Pawła II.

Ołtarz papieski, który na tę okazję postawiono (według projektu architekta Zenona Andrzeja Remi z Zakopanego) miał zostać rozebrany. Jednak olbrzymie zainteresowanie pielgrzymów i turystów spowodowało zmianę decyzji. Ołtarz pozostał,jako jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce w pierwotnym miejscu i kształcie, na starosądeckich Błoniach. Wokół ołtarza utworzono Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania. Powstaje tam droga krzyżowa, a w trakcie budowy jest Dom Pielgrzyma. W dolnej części ołtarza znajduje się Sala Pamięci Jana Pawła II.

Stary Sącz jest miastem tętniącym muzyką. Stąd burmistrzowska córka Jadwiga Szayer, znana potem światu jako Ada Sari, wyjechała na studia muzyczne do Wiednia. Tu po trudach tras koncertowych wracała, by odpocząć. Pod oknem domu przy ul. Sobieskiego 16 gromadzili się wówczas miłośnicy jej talentu,by posłuchać, jak ćwiczy nowe arie. Na budynku,w którym mieszkała, znajduje się tablica pamiątkowa.

W klasztorach reguły franciszkańskiej do śpiewu i muzyki zawsze przywiązywano ogromną wagę. Według św. Augustyna, kto śpiewa - ten modli się podwójnie. Zakonnicy ze starosądeckiego klasztoru pod koniec XIII w. osiągnęli w tym maestrię,o czym świadczą zachowane i odczytane przez muzykologów dokumenty oraz zapisy nutowe. Nic więc dziwnego, że w 1975 r. w Starym Sączu narodził się Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Odbywa się co roku na przełomie czerwca i lipca.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Stary Sącz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na