Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Lubostroń

Sercu lube ustronie

Hrabia Franciszek Skórzewski nabył dobra łabiszyńskie wraz z Piłatowem w 1764 r. Gdy jego syn Fryderyk po raz pierwszy ujrzał zagubioną w malowniczym krajobrazie nadnoteckich łąk wieś Piłatowo, postanowił w tym "sercu lubym ustroniu" wybudować w przyszłości siedzibę godną swego rodu i nadać jej nazwę Lubostroń. Zadanie to powierzył jednemu z najwybitniejszych architektów doby klasycyzmu, Stanisławowi Zawadzkiemu. Projektując rezydencję Skórzewskich, Zawadzki sięgnął po znany na całym świecie projekt włoskiego twórcy Andrei Palladia (1508-1580), opisany w dziele Cztery księgi o architekturze. Jest rzeczą niezwykłą, że ten ukończony w 1800 r. najpiękniejszy klasycystyczny pałac w Polsce został wzniesiony na podstawie projektów renesansowego architekta.

Imponujący portyk pałacu ma osiem kolumn, których głowice i bazy pochodzą z niezrealizowanej w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej. Centralne miejsce rezydencji zajmuje salon na planie koła, wysokości dwóch kondygnacji i nakryty kopułą. Jego posadzkę zdobi motyw Orła i Pogoni. Na ścianach salonu umieszczono cztery płaskorzeźby przedstawiające wydarzenia świadczące o polskiej przewadze nad Niemcami: bitwę pod Płowcami, królową Jadwigę przyjmującą w Inowrocławiu wielkiego mistrza Konrada von Jungingena oraz bitwę pod Koronowem. Ostatnia płaskorzeźba ukazuje Fryderyka II zatwierdzającego plany budowy Kanału Bydgoskiego, wręczane mu przez Mariannę Skórzewską. To umieszczenie matki właściciela obok królowej Jadwigi miało ją zrehabilitować, bowiem posądzana była o kolaborację z władzami Prus. Dekoracja pałacu powstała już w czasach zaborów i świadczyła o patriotyzmie właścicieli. W istocie Lubostroń stał się ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego w zaborze pruskim.

Klasycystyczne wnętrza są udostępniane zwiedzającym. Można w nich zamieszkać, choćby na weekend - w pałacu działa hotel. www.palac-lubostron.pl

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Lubostroń
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na