Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Biłgoraj

Sławne biłgorajskie sita

Pierwsi sitarze przywędrowali do Biłgoraja na początku XVII w. z Mazowsza. W XVIII i XIX w. miasto słynęło z wyrobu sit w całej środkowej Europie. W 1860 r. działało tu 1800 sitarzy. Do produkcji sit potrzebne były siatki z włosia końskiego, które wytwarzali miejscowi włosiankarze. Sita oprawiano w darte z sosnowego drewna łuby.

Biłgorajczycy, którzy produkowali sita, stawiali nowe, bogatsze domy, obok których umieszczali swoje warsztaty. Powstawały liczne zagrody sitarskie, z których do naszych czasów zachowała się tylko jedna, przy ul. Nadstawnej 32. Dziś stanowi skansen będący filią biłgorajskiego Muzeum Rzemiosł Ludowych.

Najbarwniejszą stroną zawodu sitarskiego był handel własnymi wyrobami, na który wyruszano wczesną wiosną. Biedniejsi nie przekraczali granic kraju, wędrując pieszo od wsi do wsi. Bogatsi udawali się furmankami na objazd dalszych jarmarków, zwykle poza granicami kraju. Wyprawy te przez długie lata przynosiły im znaczne zyski. Do tradycji należało, że wyjeżdżający sitarze najpierw ucztowali w domu, a potem odprowadzani byli przez swoje rodziny do figury św. Jana Nepomucena. Pożegnanie przy figurze nazywało się "Żałośne". Natomiast zwyczaj powitania pod figurą św. Jana Nepomucena nosił nazwę "Radosne". Po przyjeździe do domu ucztowano często w towarzystwie burmistrza i proboszcza, a nigdy nie brakowało wówczas zielonego piwa biłgorajskiego. Od niedawna latem urządzane są festyny nawiązujące do tej tradycji.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Jerzy_Zmihorski_stary piątek, 07 października 2011, 17:23
Zagroda Sitarska otwarta jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00, a w sezonie turystycznym od kwietnia do końca października także w co drugi weekend miesiąca od 10:00 do 15:00. Godziny otwarcia mogą się zmieniać zależnie od pogody, dlatego przed wizytą warto potwierdzić je telefonicznie.
Cena biletów – 2 zł normalne, 1zł ulgowe. ROBIENIE ZDJĘĆ BEZPŁATNE!!!
W tym mieście sitarzy trzy lata swego dzieciństwa spędził laureat Literackiej Nagrody Nobla, Isaac Singer.W wielu Jego książkach można znaleźć wspomnienia z Biłgoraja i okolicznych miejscowości.

Miejsca w okolicy

Biłgoraj
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na