W stojącym na rynku kościele Narodzenia NMP znajduje się najcenniejszy zabytek miasta. We wnęce południowej ściany prezbiterium można zobaczyć średniowieczną ceramiczną płaskorzeźbę - Drzewo Jessego, obrazujące genealogię Chrystusa. Podobne dzieło trudno spotkać w całej Europie.
Mimo olbrzymich zniszczeń wojennych Choszczno zachowało fragmenty murów miejskich z przełomu XIV i XV w. Wśród nich warto zwrócić uwagę na obiekt nazywany w terminologii fortecznej rondlem lub barbakanem. Przewodniki turystyczne, wymieniając zachowane w Polsce barbakany, zazwyczaj wspominają tylko o krakowskim i warszawskim. Rondel z Choszczna, choć znacznie mniejszy, także należy zaliczyć do tej grupy ocalałych obiektów fortecznych z okresu późnego średniowiecza. Stoi w centrum miasta, przy skrzyżowaniu ul. Wolności (głównej w Choszcznie) z ul. Piastowską.
Turystyczną atrakcją miasta są plaże nad jeziorem Klukom. Pływa po nim sprowadzony z Holandii statek spacerowy "Wolvega". W mieście jest również nowoczesna kryta pływalnia "Wodny Raj", a w oddalonym o 5 km Raduniu pole golfowe. Choszczno ma także swoją, jedyną w Polsce, Aleję Gwiazd Kolarstwa Polskiego. Odciski dłoni pozostawili tutaj nasi najwięksi mistrzowie - od Stanisława Królaka po Zenona Jaskułę i Joachima Halupczoka.