Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Dębno

Świątynia z czasów Jagiellonów

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie jest zabytkiem, liczącym ok. 550 lat. Został wzniesiony, gdy na tronie królewskim zasiadał Kazimierz Jagiellończyk. Do jego budowy użyto drewna modrzewiowego i jodłowego. Przemyślna konstrukcja powstała bez użycia gwoździ. Na początku XVII w. dostawiono do niej wieżę, a potem została obwiedziona podcieniami, czyli sobotami.

Świątynia ma unikatowy wystrój wnętrza. Strop, ściany, ambonę i parapet chóru zdobi barwna gotycka polichromia datowana na ok. 1500 r., którą warto zobaczyć. Doliczono się w niej 77 ornamentów roślinnych, zwierzęcych i geometrycznych, powstałych przy użyciu aż 33 barw. Wzory tworzono przez przykładanie kolejnych szablonów wyciętych w skórzanych pasach. Do najstarszych zabytków należą krucyfiks na belce tęczowej z 1380 r. i tabernakulum z czasów króla Władysława Jagiełły. Zachowała się także gotycka ambona, chrzcielnica z drewnianą pokrywą, figura św. Mikołaja i tryptyk w ołtarzu głównym z początku XVI w. Boczne ołtarze oraz figury Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty na belce tęczowej pochodzą z okresu baroku (XVII w.). Do atrakcji turystycznych należą XV-wieczne metalowe cymbałki, w których najgrubsze sztabki wydają najwyższe tony. Z Dębna pochodzi również późnoromańskie malowidło z ok. 1280 r., przedstawiające św. Agnieszkę i św. Katarzynę - najstarszy ze znanych obrazów tablicowych w Polsce. Oryginał został przewieziony do Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, a w Dębnie znajduje się kopia.

Mimo szacownego wieku kościół nadal służy parafianom. Odprawiane tu nabożeństwa, wzbogacone śpiewem Podhalan, mają niepowtarzalny urok i nastrój.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

dogumi sobota, 30 maja 2015, 21:02
Kościół łatwo można zwiedzić podczas letnich, wakacyjnych miesięcy. Przewodnik oprowadza - oprócz niedziel i świąt w godzinach:
pon. - piątek 9.00 - 12.00 i 14.00 - 16.30
sobota 9.00 - 12.00
Nas oprowadzała bardzo sympatyczna i ciekawie opowiadająca młoda studentka zatrudniona specjalnie dla turystów.
Zabytkowy kościół utrzymuje się z ofiar turystów. Nie ma biletów wstępu. Za to za prywatny parking przy trasie kasują. Można ominąć opłatę zjeżdżając z trasy i parkując koło samego kościółka z drugiej strony.
Informacje o zwiedzaniu udostępniane są na stronie parafii:
http://www.debno.diecezja.pl/zwiedzanie.htm

Miejsca w okolicy

Dębno
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na