Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Ząbkowice Śląskie

...i Frankenstein

Najstarszy budynek mieszkalny w Ząbkowicach Śląskich, zwany Dworem Rycerza Kauffunga, został wybudowany w 1526 r. Wielokrotne przebudowy spowodowały zmiany w elewacji, która dzisiaj nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wewnątrz zachowało się sklepienie ze stiukami, kolumny międzyokienne na parterze, a także pomieszczenie domowej kaplicy. Ciekawostką jest znajdująca się wewnątrz domu studnia o głębokości 20 m.

Dzisiaj w budynku mieści się Izba Pamiątek Regionalnych, otwarta 8 maja 1972 r. Jej założycielem i pierwszym przewodnikiem był Józef Glabiszewski. Zbiory zgromadzone w Izbie dotyczą Ząbkowic Śląskich oraz najbliższych okolic. W osiemnastu pomieszczeniach wystawowych można oglądać m.in.: meble śląskie, kufry posażne, rzemieślnicze skrzynki cechowe, starą broń, starodruki, sprzęt gospodarstwa domowego, wyroby rzemieślnicze, eksponaty etnograficzne, kafle piecowe, minerały, zabytki sakralne i archeologiczne. W Izbie organizowane są też liczne wystawy czasowe. Do tej pory odbyły się m.in.: wystawa z okazji XXX lat istnienia Oddziału PTTK i Koła Przewodników Sudeckich w Ząbkowicach Śląskich, "Sławni ząbkowiczanie - wg Ząbkowickich opowieści", wystawa wpomnieniowa w setną rocznicę urodzin Józefa Glabiszewskiego, "XX lat pontyfikatu Jana Pawła II - zbiory ks. Władysława Smotera" (wystawa poświęcona pracy i aktywności turystycznej papieża), wystawa fotograficzna "Ząbkowice – moje miasto" S. Wyskwarskiego.

W Izbie Pamiątek znajduje się też osobliwa atrakcja Laboratorium doktora Frankensteina z ekspozycją dziwnych i tajemniczych przedmiotów, związanych z legendą o słynnym potworze. Skąd Frankenstein w Ząbkowicach? Od początku swego istnienia (XIII w.) aż do 1945 r. Ząbkowice Śląskie nosiły nazwę Frankenstein. Ale to prawdopodobnie jedyna zbieżność. Są jednak zwolennicy teorii, że dramatyczne wydarzenia, które miały tu miejsce na początku XVII w., stanowiły inspirację dla Mary Shelley, gdy pisała swą książkę Frankenstein, czyli nowoczesny Prometeusz. W 1607 r. w mieście wybuchła epidemia, w czasie której zmarł co trzeci jego mieszkaniec. Jak się okazało, przyczyną tak wielkiej umieralności była przestępcza działalność miejscowych grabarzy, którzy ze zwłok produkowali śmiercionośny proszek, a następnie rozsypywali go po domach. Oskarżonych skazano na śmierć, a wyrok wykonano w wyjątkowo okrutny sposób - z wyrywaniem kciuków, obcinaniem dłoni i przypiekaniem włącznie. Z czasem powstała legenda o strasznym potworze, który miał rzekomo wywołać pomór w Ząbkowicach. Od 1995 r. w Ząbkowicach Śląskich organizowany jest Weekend z Frankensteinem. Na tę imprezę zapraszane są inne potwory - Drakula i Golem, odbywają się przeglądy filmów grozy, plenerowe pokazy horrorów, a także Mistrzostwa Polski Katów.

Izbę Pamiątek można zwiedzać codziennie, oprócz niedziel i poniedziałków, od godz. 9.00 do 16.00, a od 1 czerwca do 15 września również w niedziele, od godz. 11.00 do 17.00.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Ząbkowice Śląskie
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na