Układ urbanistyczny Żagania podlegał na przestrzeni wieków korektom i rozbudowom. Jego centrum stanowi rynek z siecią ulic, które wytyczono w XIII wieku, w czasie lokacji miasta. Duży plac handlowy otaczały domy mieszkalne, a w jego centrum stał ratusz. W XIV wieku siedziba władz miejskich otrzymała nowy budynek wzniesiony w panującym wówczas gotyckim stylu. Obiekt poddawano przebudowom w XV i XVI wieku. W tej formie przetrwał do połowy XIX wieku.
W 1869 r. budynek żagańskiego ratusza poddano przebudowie. Odpowiedzialny za nowy projekt architekt Lehoffer odwołał się w nim do Palazzo Vecchio (Starego Pałacu) we Florencji, perły włoskiej architektury powstałej w XIV wieku. Z pierwotnej budowli pozostawiono fundamenty, przeziemie oraz partię pierwszego piętra. Dziś możemy zobaczyć pochodzące z tamtego okresu sklepienie kryształowe znajdujące się na piętrze.
Ratusz z piękną wieżą wkomponowany został w zabudowę, która zajęła znaczną część Rynku. Zabudowa żagańskiego Rynku z ratuszem zachowała się do 1945 r. Walki o miasto toczone w lutym tego roku przyniosły duże zniszczenia. W latach powojennych wiele uszkodzonych budynków rozebrano, a cegłę przeznaczono m.in. na odbudowę Warszawy. Rozebrano również partię kamienic z częścią ratusza. Pozostała oryginalna wieża z arkadową galerią, z której podziwiać można panoramę miasta.