Świątynię wybudowano w 1800 roku, w miejscu, jak podają dość popularnie kroniki parafialne i inne źródła pisane, wcześniejszego drewnianego. W 1913 roku, co jest udokumentowane na wieży kościelnej, istniejący kościół powiększono przez wybudowanie nowego transeptu, prezbiterium i nadbudowano wieżę. Wieżę zdobił niegdyś pokryty blachą barokowy hełm cebulasty, który spłonął w maju 2009 roku.
Wewnątrz świątyni znajduje się z XV wieku, póxnorenesansowy ołtarz z obrazem św. Jerzego, ofiarowanym przez pochodzącą z rodu Holly, właścielkę Dębieńska (Dębieńsko Stare, Dębieńsko Wielkie, obie te miejscowości wchodzą w skład gminy Czerwionka-Leszczyny ). Po bokach obrazu umieszczono figury św. Franciszka i św. Dominika. Nad obrazem widnieje wyobrażenie figuralne św. św. Piotra i Pawła, a także Ukrzyżowanie w zwieńczeniu. Na uwagę zasługuje barokowa ambona zdobiona płaskorzeźbami czterech Ewangelistów. W 1981 roku, poddano ją renowacji.
W kościele znajdują się także chrzcielnica z 1808 roku i organy z 1840. Instrument został wykonany na zlecenie ówczesnego proboszcza tutejszej parafii, przez firmę Durschlang i Syn z Rybnika. Na wieży wiszą trzy dzwony pochodzące z 1541, 1560 i z 1600 roku. Możliwe, że są to pozostałości po dawnym drewnianym kościele. Dzwony cudem uniknęły konfiskaty podczas I i II wojny światowej, jak to stało się z większością dzwonów w okolicy. Najmlodszy dzwon, tj. pochodzący z 1600 roku, został odlany w ludwisarnii Zachariasza Milera w Ołomuńcu. Dzwon z 1541 roku na zewnętrznej ścianie posiada napis: "JEZUS NAZARENUS REX JUDEORUM LUKAS, MACKUS, JOHANNES", co znaczy: "Jezus z Nazaretu Król Żydowski". Bramę główną stojącą przed kościołem, wybudowano w 1913 roku.