Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: historie niezwykłe Daisy of Pless - angielska Stokrotka

Wałbrzych

Daisy of Pless - angielska Stokrotka

To, że Daisy of Pless była piękna, nie ulega wątpliwości. Jej uroda oraz niezwykły charakter sprawiły, że dzisiaj każdą opowieść o Książu zaczyna się właśnie od niej.

Naprawdę nazywała się Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, pochodziła ze znanego, ale niezbyt zamożnego angielskiego rodu i w wieku 18 lat wyszła za mąż za prawie 30-letniego pana na zamku Książ. Małżeństwo z Janem Henrykem Hochbergiem bardzo odpowiadało angielskim magnatom. Ona, urocza, nazywana zresztą Daisy, czyli Stokrotką, wnosiła w wianie odpowiednie tytuły, on ogromne pieniądze oraz nadzieję, że żona pewnego dnia obdarzy go miłością.

Młody Hochberg rzucił pod nogi uroczej panny niemal wszystko, zaś w podróż poślubną zabrał ją dookoła świata. Zatrzymali się w Adenie. Tu nad Daisy zawisła klątwa. Rzucił ją poławiacz pereł, który szukał klejnotów do jej niebotycznie długiego naszyjnika - prezentu od męża. Przeklęte perły przepadły po śmierci Daisy i dotąd są obiektem marzeń wielu poszukiwaczy.

Daisy była postacią malowniczą, chociaż jak twierdzą niektórzy jej biografowie, nieco pustą. Lśniła nie tylko urodą, miała również wielki temperament i poczucie humoru. Uwielbiali i kochali ją cesarze, królowie i książęta. Była powiernicą Wilhelma II, mówiono, że również kochanką i że to był jeden z powodów późniejszego rozwodu. Obdarzyła przyjaźnią wyklętego poetę Oskara Wilde'a, kontrowersyjnego Bernarda Shawa, odwiedzała Churchilla, z którym była spokrewniona. Do wybuchu I wojny światowej jej czas wypełniały bajeczne podróże i ekstrawaganckie przyjęcia. Dotarła do Egiptu, Indii i na Malaje. Grała w ruletkę w Monte Carlo i polowała na lwy w Afryce. W Petersburgu poznała rodzinę ostatniego cara, między innymi Anastazję, która później jako jedyna miała ocaleć z masakry dokonanej przez bolszewików.

Życie osobiste Daisy nie było jednak udane. Prawdopodobnie nigdy nie pokochała męża, choć ich małżeństwo przetrwało 31 lat. W czasie II wojny światowej, gdy Książ skonfiskowały władze hitlerowskie, przeprowadziła się do pałacu w Wałbrzychu. Z opowieści jej służby wynika, że do końca zachowywała się tak godnie, że nawet butni SS-mani traktowali ją z najwyższym szacunkiem.

Daisy of Pless zmarła 29 czerwca w 1943 r. w Wałbrzychu w wieku 70 lat. Chorowała prawdopodobnie na stwardnienie rozsiane. Została pochowana w parkowym mauzoleum w Książu. W 1945 r., przed nadejściem Rosjan, w obawie przed profanacją, jej ciało zostało przeniesione gdzie indziej. Mówiono, że kazała się pochować w swoich legendarnych perłach. Dziś pozostały po niej piękne portrety i jeziorko w okolicach Książa nazwane jej imieniem.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

smyk1955 poniedziałek, 23 października 2017, 11:45
W 100 rocznicę działalności charytatywnej Księżnej Daise postawiono przed pałacem Czettritzów pomnik jej poświęcony.

Miejsca w okolicy

Wałbrzych
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na