Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Kłodzko

Twierdza Kłodzko

 Kamienna gwiazda

Górująca nad miastem Twierdza Kłodzka to siedlisko duchów, diabłów i czarownic. Legenda mówi, że już pierwsza mieszkanka fortecznego wzgórza była postacią niezwykłą. Waleska, bo tak miała na imię, przechadzała się w koronie długich, piaskowych loków, z których pochodziła jej niezwykła siła. Ta w gruncie rzeczy subtelna kobieta potrafiła nawet wyginać podkowy! Kiedy podstępnie odcięto jej włosy, straciła moc. Postacią na wskroś realną był zmarły w twierdzy w 1804 r. Francois Andre de Farvat de Bernay, uważany w swoim czasie za silniejszego niż August III Mocny. Świadkowie wspominali, że Farvat skręcał w spirale najgrubsze podkowy, cynowe talerze zwijał w rulony, jedną ręką potrafił wyrwać z ziemi szubienicę i wyciągnąć z mokradeł karetę, w której siedziało pięć osób. Jego awanturnicze życie można porównać z losami samego Casanowy.

Twierdza przez wieki nierozłącznie zrosła się z Kłodzkiem, w słoneczne dni przykrywając cieniem wąskie uliczki Starego Miasta. Przypomina kształtem gwiazdę. Jej historia zaczyna się w 1770 r. Stojący tu wcześniej stary zamek został rozebrany, a w jego miejscu stanął donżon - centralne dzieło obronne budowli. W XVIII w. dobudowano podziemny labirynt korytarzy minerskich, który jest dzisiaj jedną z największych atrakcji turystycznych. W tym czasie twierdza służyła również jako ciężkie więzienie. Do dzisiaj zresztą ponure mury mogą przerazić. Również w czasie II wojny światowej było tu więzienie. W 1944 r. wymordowano w nim 200 fińskich żołnierzy. Działała tu fabryka zbrojeniowa, w której zatrudniano ok. 1000 polskich robotników. Z tamtego czasu pochodzą też relacje o ukrywanych w twierdzy dobrach. Miały tu się znaleźć insygnia królów Polski. Przez lata nagromadziło się również mnóstwo relacji o nieznanych dzisiaj podziemiach i tunelach. Legendy chcą, aby pod gigantyczną budowlą istniało kilka nieznanych nikomu kondygnacji. Śmiałkowie cały czas starają się poznać ich tajemnice.

Twierdza Kłodzka zaprasza zwiedzających od maja do października w godz. 10.00-18.00 a poza sezonem w godz. 9.00-16.00.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

DamianO piątek, 11 listopada 2011, 17:05
Twierdza Kłodzko była planem zdjęciowym 21. odcinka serialu "Czterej pancerni i pies" (przy czym Kłodzko wraz z twierdzą "grały" rolę niemieckiego miasta).
chris_pu niedziela, 14 kwietnia 2013, 19:28
Polecam rewelacyjną trasę turystyczną wewnątrz twierdzy - tzw. labirynt. Chodzi się plątanina ciasnych i niskich korytarzy, momentami ciemnych, w których przebywali żołnierze broniący twierdzy. Jedną z atrakcji jest przejście kilkunastometrowego korytarza na czworakach (można się zaklinować).
pablo sobota, 01 marca 2014, 18:46
Ciekawostką jest fakt, że w okresie komuny na terenie twierdzy znajdowała się rozlewnia wina.

Miejsca w okolicy

Kłodzko
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na