Złoto i Arszenik
Tradycja wydobywania złota w okolicach Złotego Stoku sięga X w. W 1. połowie XVI w. w miejscowych kopalniach rocznie wydobywano do 140 kg czystego złota. Gdy najobfitsze złoża wyczerpały się, zaczęto eksploatować kruszce zawierające arsen. Od XVIII w. aż do lat 60. XX w. Złoty Stok był potentatem w produkcji arsenu, przy czym do końca funkcjonowania zakładu pozyskiwano tu również do 60 kg złota rocznie!
Sensacyjny wydźwięk ma historia nagłego zamknięcia kopalni w 1962 r. Jej rola na europejskim rynku złota i arsenu miała ponoć sprowokować do nieformalnych działań przedstawicieli konkurencji zza "żelaznej kurtyny". W wyniku tych poczynań zupełnie niespodziewanie okazało się, że kopalnia jest nierentowna. Zamknięto ją "odgórnym zarządzeniem" i zniszczono większość wyrobisk, uniemożliwiając ponowne podjęcie eksploatacji. Szybko okazało się, że ta decyzja przyczyniła się do zmonopolizowania europejskiego rynku przez jeden z większych górniczych koncernów naszego kontynentu.
Obecnie w części wyrobisk dawnej kopalni urządzono czynną cały rok Podziemną Trasę Turystyczną Kopalnia Złota im. Ignacego Domeyki. Do zwiedzania udostępniono dwie sztolnie. W Sztolni Gertrudy wędruje się do zalanych partii wyrobiska. Atrakcją jest ok. 700-metrowy podziemny spływ łodziami. Działa tu podziemne Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, czyli osobliwy zbiór rozmaitych, czasem zabawnych tablic instruujących i ostrzegających.
Druga część zwiedzania obejmuje wejście do Czarnej Sztolni. Można tu zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. W jednym z bocznych chodników umieszczono tablicę z informacją o przebiegającym pod ziemią odcinku granicy z Czechami. Informację należy traktować z przymrużeniem oka, aczkolwiek chodnik rzeczywiście biegnie w kierunku bardzo bliskiej w tym miejscu granicy państwowej. Przejścia granicznego na razie nie otwarto.
Podziemna Trasa Turystyczna "Kopalnia Złota" im. Ignacego Domeyki zaprasza od kwietnia do października w godz. 9.00-18.00 (ostatnie wejście o 17.30). W sezonie zimowym w godz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o 16.00). Rezerwacji biletów można dokonać telefonicznie, tel. 074 817 55 08.