Do połowy XVIII w. Ustroń był cichą, spokojną miejscowością, a jego mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, pasterstwem oraz wyrębem drzew. Ta sytuacja zmieniła się, kiedy obszar księstwa cieszyńskiego przejęli Habsburgowie. Książę Albrecht rozpoczął w Ustroniu intensywne poszukiwania geologiczne. Przyniosły one odkrycie całkiem zasobnych złóż rud żelaza, na bazie których zaczęto rozwijać przemysł hutniczy. Przez ponad 100 lat do miasta przyjeżdżały tłumy ludzi pragnących pracować przy wydobyciu rudy i wytopie żelaza.
Pod koniec XIX w., z powodu wyczerpania złóż, wygaszono wielkie piece i od tej pory bardziej intensywnie zaczęły rozwijać się zakłady kuźnicze. To właśnie w Kuźni Ustroń w 1946 r. wykonano prototyp motocykla Sokół 125, później produkowanego w wytwórni warszawskiej. O przemysłowym rodowodzie osady wiele można się dowiedzieć zwiedzając Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, otwarte w 1986 r. w dawnym budynku dyrekcji Huty "Klemens".
W tym ciekawym miejscu znajduje się prawie tysiąc eksponatów, prezentujących zwiedzającym działanie różnorodnych maszyn i urządzeń hutniczych oraz powstawanie wyrobów metalowych i technologiczny proces kucia. Ponadto w obiekcie zgromadzono zabawki ludowe, zabytki sztuki użytkowej, dawne urządzenia wykorzystywane w lecznictwie sanatoryjnym oraz dzieła twórców beskidzkich, np. 20-metrowy obraz Wesele góralskie.
Koło muzeum warto zobaczyć interesujący skansen kuźniczy. Znajdują się w nim m.in. ogromne młoty, które dają wyobrażenie o trudach pracy w XIX-wiecznych zakładach.
Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa
ul. Hutnicza 3 tel.
33-854-29-96