Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Barokowa, dawna komandoria joannitów (1728)

Lwówek Śląski

Barokowa, dawna komandoria joannitów (1728)

Historia powstania zakonu joannitów, bardziej znanego współcześnie jako Zakon Kawalerów Maltańskich, sięga XI wieku. Pierwotnie było to bractwo świeckie zajmujące się chorymi pielgrzymami w jerozolimskim hospicjum, które później przekształciło się w regularny zakon rycerski, wzorując się na Zakonie Ubogich Rycerzy Świątyni czyli templariuszach. Joannici swoje domy zakonne nazywali komandoriami, termin ten odnosił się również do dóbr do nich należących. Okres między XVI i końcem XVIII w. to czas dynamicznego rozwoju zakonu, oblicza się że w całej Europie joannici posiadali kilka tysięcy takich właśnie domów zakonnych.

Data wybudowania komandorii w Lwówku Śląskim nie jest dokładnie znana, wiadome natomiast są daty przebudowy tego budynku, a informacji o tym dostarczają nam piękne kartusze herbowe. Pierwszej modernizacji dokonano w 1728 r. z inicjatywy miejscowego komtura zakonu hr. Jana Józefa von Götzen. Kolejne prace prowadzono po pożarze w 1752 r., jednak dzisiejszy barokowy wygląd budowli zawdzięczamy remontowi z 1782 r. O tym również dowiadujemy się z znajdującego się nad oknem I piętra kartusza hr. Józefa Wengerskiego składającego się z herbu, krzyża i orderu joannitów.

Niestety wszystkie te operacje zagłuszyły renesansowe pochodzenie komandorii. Budowla oraz przyległe dobra znajdowały się w posiadaniu joannitów właściwie od momentu powstania aż do roku 1810, czyli do kasaty tego zakonu i sekularyzacji dóbr zakonnych. Wkrótce po tym fakcie komisarz pruski sprzedał majątek i nowym właścicielem byłej komandorii stał się kupiec żydowski Dawid Meier Löwenberg.

To miejsce ma również swoją ciekawa historię, gdyż 23 maja 1813 r. kwaterował tu car Rosji Aleksander I. Przebywali w nim także generałowie i oficerowie sztabowi wojsk napoleońskich. Od 1860 r. obiekt funkcjonował jako Szpital św. Jadwigi w którym pracowały siostry Boromeuszki z Trzebnicy. Na początku XX w. budynek restaurowano i aż do 1945 r. stał się siedzibą katolickiego przedszkola. Po wojnie ten dawny dom zakonny wykorzystywany był przez parafię Wniebowzięcia NMP m.in. do prowadzenia lekcji religii. Obecnie mieści się tu Ośrodek Kolonijno-Szkoleniowy „Caritas” oraz jest to siedziba Urzędu Dziekańskiego Dekanatu Lwówek Śląski.

Opis uzupełnił: maniek66 08-12-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Lwówek Śląski
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na