Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: palce lizać Muzeum Gorzelnictwa - słodycz z mocą

Łańcut

Muzeum Gorzelnictwa - słodycz z mocą

Na terenie Fabryki Wódek Polmos Łańcut znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa. Ekspozycję umieszczono w klasycystycznym, XIX-wiecznym dworku, dawniej siedzibie komisariatu dóbr łańcuckich. Zaaranżowane w stylu epoki wnętrza skrywają eksponaty ilustrujące rozwój i działalność Fabryki Likierów, Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego, która istniała niegdyś w Łańcucie.

Likiery to słodkie, gęste wódki gatunkowe. Pierwszymi ich producentami byli mnisi wytwarzający środki lecznicze. Aby zneutralizować gorycz swoich ziołowych eliksirów dodawali do nich cukru i miodu. Likiery mają dodatki substancji aromatyzujących, wyciągów i destylatów roślinnych oraz owocowych, soków owocowych oraz olejków eterycznych. Zamiast cukru można do ich produkcji używać miodu, glukozy i karmelu.

Rosolisy to wysokoprocentowe likiery o różnych smakach. Od zwykłych likierów różnią się wyższą zawartością alkoholu (35-40%) i dużą zawartością cukru (do 35%). W Europie znane były już w XIV w. dzięki alchemikom. Nazwa pochodzi od łacińskich wyrazów ros solis oznaczających rosę słoneczną. W Łańcucie kontynuowany jest wyrób rosolisu różanego, kawowego i gorzkoziołowego.

Rum najczęściej kojarzy się z piratami. Jego ojczyzną są wyspy Morza Karaibskiego. Powstaje z fermentacji półpłynnej, lepkiej melasy pozostałej po wytworzeniu cukru z trzciny cukrowej. Dzięki wysokiej zawartości alkoholu (55-75%) zdobył uznanie na stołach całego świata.

Zgromadzone w Muzeum atrakcje - fotografie, dokumenty, dyplomy, cenniki, etykiety, butelki o wyszukanych kształtach, kielichy degustacyjne przenoszą zwiedzających w czasy świetności fabryki. Jej wyroby wielokrotnie odnosiły sukcesy na wielkich światowych wystawach. Makiety pozwalają prześledzić cały proces pracy przy ciągu rozlewniczym, a stare maszyny i urządzenia gorzelnicze, sprowadzone z różnych stron kraju, poznać historię gorzelnictwa na ziemiach polskich.

Warto zobaczyć piękne wnętrza, wyposażone w meble i obrazy z pomocą Muzeum-Zamku w Łańcucie oraz Muzeum Wnętrz Fabrykanckich w Łodzi, które przypominają o dawnych właścicielach miasta - Lubomirskich i Potockich - którzy wnieśli wielki wkład w rozwój Łańcuta. Dopełnieniem ekspozycji jest kolekcja alkoholi produkowanych obecnie przez Fabrykę Wódek w Łańcucie.

Muzeum mogą zwiedzać jedynie grupy po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (069 329 00 77).

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łańcut
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na