Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Wieliczka

Kopalnia soli

Podziemia białym złotem słynące

Chociaż obecnie bywa nazywana białą śmiercią, kilkanaście, nawet jeszcze kilka wieków temu nikt nie ośmieliłby się o niej tak powiedzieć. Na ziemiach polskich w czasach starożytnych była środkiem płatniczym, a w średniowieczu urosła do rangi białego złota. Chodzi oczywiście o sól kamienną, kruchą skałę osadową, która od kilku tysięcy lat stanowi jeden z najważniejszych surowców w przemyśle spożywczym i chemicznym. Sól w okolicy Wieliczki wydobywano już 5,5 tys. lat temu, ale działalność kopalni na większą skalę rozpoczęła się około XIII w. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa "wielka", które odnosiło się do zasobności złóż, a także odróżniało od starszej "siostry" Bochni, o której mówiono "mała".

Białemu kruszcowi z Wieliczki i Bochni zawdzięcza swój rozkwit Kraków. Dzięki zyskom ze sprzedaży soli, w XIV w. król Kazimierz Wielki ufundował Uniwersytet Jagielloński, w XV w. rozbudowano zamek na Wawelu oraz wzniesiono wiele kamienic i kościołów. W tym czasie pieniądze pochodzące z handlu białym złotem stanowiły jedną trzecią wszystkich zysków państwa! Sto lat później cała Europa postrzegała krakowskie żupy jako jedne z największych i najbardziej intratnych przedsiębiorstw. Niektórzy twierdzą, że kopalnia zapoczątkowała profesjonalny rozwój balneologii w Polsce, czyli leczenia kąpielami - w 1826 r. zaczęła bowiem przyjmować w sali kąpielowej pierwszych kuracjuszy...

Dzisiejsza kopalnia Wieliczka - jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju - to 300 km chodników i ok. 3000 komór, schodzących do maksymalnej głębokości 327 m. Trasa turystyczna o długości 3,5 km leży na głębokości od 64 do 135 m. Prowadzi przez kręte korytarze i wąskie zaułki (nierzadko pełne różnorodnych, kolorowych nacieków solnych), obok przepięknych jezior, których woda ma niezwykłą barwę oraz przez przestrzenie poeksploatacyjnych komór. Podczas tej fascynującej podróży w czasie można poznać rozwój górnictwa i związanych z nim technologii, a także życie, sztukę i wierzenia dawnych gwarków.

Po wejściu do kaplicy św. Kingi - jednego z najbardziej urzekających pomieszczeń, trudno uwierzyć, że to co widać naprawdę znajduje się 100 m pod ziemią. Warto zobaczyć wiszące tu ogromne żyrandole ozdobione kryształami przezroczystej soli, ściany pokrywają płaskorzeźby wykonane rękami górników, są też ambony, krzyże, ołtarze i rzeźby świętych - a wszystko to z soli, wspaniale skrzącej się w świetle. Zwiedzających przestrzegamy przed figlami Skarbnika i skrzatów zwanych soliludkami! To legendarni strażnicy podziemnych bogactw, którzy górników ostrzegali przed niebezpieczeństwem. W 1978 r. kopalnia w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO jako jeden z pierwszych 12 obiektów z całego świata.

Kopalnia soli Wieliczka
ul. Daniłowicza 10, tel. 012 278 73 02
www.kopalnia-wieliczka.pl

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

granat86 poniedziałek, 27 czerwca 2011, 21:03
Kopalnie można zwiedzać od 7.30 do 19.30 w okresie od 1 kwietnia do 31 października
od 8.00 do 17.00 w okresie od 2 listopada do 31 marca
Bilet Normalny 49 zł
Bilet ulgowy 35zł
Bilet rodzinny 133 zł
casenove poniedziałek, 21 maja 2012, 11:12
W sierpniu ubiegłego roku kopalnia soli w Wieliczce uzyskała status sanatorium uzdrowiskowego w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych. Mikroklimat kopalni sprzyja leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych oraz chorób skóry.
chris_pu środa, 27 lutego 2013, 11:09
W niedzielę można uczestniczyć w porannej mszy św. w kaplicy św. Kingi - wejście jest za darmo. Nie ma możliwości zwiedzania wtedy innych części kopalni ale można fotografować do woli w kaplicy i na trasie przejścia (normalnie jest to płatne). Po mszy cała grupa jest wywożona na górę - nie można pozostać i poczekać na "normalnych" zwiedzających.

Miejsca w okolicy

Wieliczka
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na