Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Wrocław

Ratusz

Wrocławski Ratusz jest bardzo ciekawym miejscem. Kryje bowiem dwie niespodzianki - jedną w swoim najwyższym punkcie, drugą na samym dole. W nakrytej renesansowym hełmem wieży, która ma wysokość 67 m, znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy. Jego mechanizm jest regularnie czyszczony oraz konserwowany i aż szkoda, że nie jest ogólnie udostępniony do zwiedzania. W podziemiach natomiast działa słynna Piwnica Świdnicka, która uznawana jest za najstarszą restaurację w Europie. Dawniej spotykali się tu przy piwie mieszkańcy miasta: kupcy, rzemieślnicy, studenci. Do legend przeszły tutejsze zabawy i bójki, trzeba tu jednak zajrzeć ze względu na klimat i wystrój przypominający tamte czasy.

Sam Ratusz to nie tylko wspaniała budowla, ale jeden z symboli Dolnego Śląska, a także serce życia kulturalnego. Stoi pośrodku pięknie odrestaurowanego Rynku z kolorowymi kamienicami. Stylowe wnętrza Ratusza są obecnie siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Wrocławia i często goszczą renomowane wystawy rzeźby, malarstwa i fotografii. Znaczną część piętra zajmuje trójnawowa Wielka Sala, której sklepienie ozdobione jest 161 rzeźbionymi zwornikami. Tutaj, zgodnie z tradycją z dawnych wieków, przyjmowane są ważne osobistości odwiedzające miasto. W Ratuszu gościli m.in. papież Jan Paweł II i królowa Holandii Beatrix.

W najstarszej w budynku Sali Mieszczańskiej znajduje się obecnie galeria znanych wrocławian. Stoją tu popiersia takich sław jak Karl von Holtei, Edyta Stein, Max Born czy Gerhart Hauptmann. Z Sali Mieszczańskiej przechodzi się dalej m.in. do Sali Sądowej i Izby Rady.

Budynek ratusza, perła świeckiej architektury gotyckiej w Europie, powstawał etapami od XIII do XVI w. Dziś jego najlepiej rozpoznawalną częścią jest wschodnia, bogato zdobiona elewacja. Z tej strony stoi też miejski pręgierz, najpopularniejsze chyba we Wrocławiu miejsce spotkań.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

casenove piątek, 20 kwietnia 2012, 11:48
Na wieży ratusza przetrwał najstarszy herb miasta, z 1534 roku. Lew – godło królestwa Czech – przypomina o niegdysiejszej przynależności Śląska do tej krainy, orzeł śląski jest godłem Księstwa Wrocławskiego. Głowa św. Jana na misie to symbol pierwszego patrona Wrocławia i jego katedry, popiersie św. Jana Ewangelisty symbolizuje wrocławską radę i kaplicę ratuszową, wreszcie litera W – inicjał nazwy miasta, od imienia legendarnego założyciela, księcia Warcisława.
Wschodnią fasadę ratusza zdobi kwadratowa tarcza zegara astronomicznego z 1580 roku (bok długości 4,1 m). Wskazówkę przytwierdzono pośrodku do złotej kuli słonecznej, wyżej kula księżyca wskazuje jego fazy. W narożnikach od 1937 roku widnieją staroegipskie symbole por roku, które Niemcy interpretowali jako starogermańskie.
O tym, jak wielką renomą cieszyła się ta główna piwiarnia miejska, świadczy powiedzenie: „Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu. Nazwę zawdzięcza słynnemu kiedyś piwu świdnickiemu. Nad wejściem widnieje płaskorzeźba-przestroga: pijany mąż z dzbanem naprzeciwko rozgniewanej żony z pantoflem w ręku.
wld53 poniedziałek, 23 grudnia 2013, 14:25
Z tego niewielkiego wykusza pod zegarem odczytywano wyroki .
Jerzy_Zmihorski_stary niedziela, 18 marca 2018, 16:51
Według planu Weinerów : https://histmag.org/jak-wygladal-xvi-wieczny-wroclaw-video-13889

Miejsca w okolicy

Wrocław
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na