Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Chorzów

Park Śląski

W latach 50. XX w. w trosce o wypoczynek oraz potrzeby kulturalne obywateli PRL-u ówczesny wojewoda katowicki gen. Jerzy Ziętek na 600 ha poprzemysłowych nieużytków między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami rozpoczął tworzenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Z czasem park stał się oazą zieleni - wśród rzadkich gatunków drzew i krzewów osiedliły się słowiki, dzięcioły, bażanty, kuropatwy, a nawet zające. Rozliczne atrakcje przyciągają nie tylko mieszkańców Górnego Śląska, ale też całego kraju. Charakterystyczna stylizowana rzeźba żyrafy zaprasza do ogrodu zoologicznego położonego wśród zieleni. Jego atrakcją, obok zwierząt ze wszystkich kontynentów, jest Skalna Kotlina Dinozaurów. Jest tu 18 naturalnej wielkości postaci tych prehistorycznych gadów, wykonanych z betonu wzmocnionego prętami i drucianą siatką. Skalną Kotlinę warto podziwiać z góry, z krzesełek uruchomionej w 1967 r. kolejki linowej.

Dla dzieci przygotowano przede wszystkim największe w kraju wesołe miasteczko. Miłośnicy folkloru także znajdą w chorzowskim parku coś dla siebie: Górnośląski Park Etnograficzny zaprasza do obejrzenia ponad 50 obiektów architektury ludowej z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Są tu m.in. XVIII- i XIX-wieczne zagrody chłopskie z chlewami, stodołami i owczarniami, karczma, garbarnia, kuźnia, wiatrak, młyn, kościół oraz przydrożne kaplice, spichlerze dworskie, a nawet areszt sołecki. Skansen organizuje także różne imprezy, m.in. Odpust św. Józefa, Dzień Miodu, Dzień Chleba i Dzień Rzemiosła, w trakcie których prezentowane są ludowe zwyczaje, sztuka i muzyka, ludowe rękodzieło oraz ginące wiejskie rzemiosło: bednarstwo, powroźnictwo czy tkactwo.

W chorzowskim parku znajduje się również najstarsze i największe polskie planetarium. Jego widownia mieści 400 osób. Z parkiem gigantem sąsiaduje słynny Stadion Śląski. Z roku na rok przybywa nowych atrakcji - ostatnio powstał sankodrom i trampolina EuroBungy. Warto również zażyć kąpieli w jednym z basenów kąpieliska Fala, w którym specjalne urządzenia wytwarzają sztuczne fale. W parku można spacerować, jeździć na rowerze, rikszą, konno, kolejką linową i wąskotorową. Miłośnicy kwiatów nacieszą swe oczy w rosarium, gdzie rośnie kilkaset odmian róż. Dla mieszczuchów to wymarzone miejsce na odpoczynek. Górnośląski Park Etnograficzny ul. Parkowa 1, tel. 32 241 07 18

Wspomniana kolejka linowa o wdzięcznej nazwie ELKA, była nie tylko największą atrakcją Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku ale również najdłuższą nizinną kolejką linową w Europie. Jej trasa tworzyła trójkąt z trzema stacjami przesiadkowymi: I odcinek: Wesołe Miasteczko - Stadion Śląski II odcinek: Stadion Śląski - Planetarium III odcinek: Planetarium - Wesołe Miasteczko Łączny czas przejazdu prawie 6 km wynosił około 1 godz. W chwili obecnej niestety już nie istnieje. W 2007 r. podjęto decyzję o jej likwidacji. Jeżeli ktoś jest w posiadaniu jej zdjęć to jest szczęśliwcem bo ma historyczne zdjęcia. Niebawem stara ELKA ma być zastąpiona nową - gondolową. Niestety nie będzie to już ta sama, do której wszyscy przywykli i patrzyli z sentymentem jako wspomnienie z dzieciństwa. Trochę jej szkoda. Symbolem i wyróżnikiem Śląskiego ZOO istniejącego od 1951 r. jest nie tylko wspaniała, ogromna rzeźba żyrafy ale również piękna brama główna. Jest to jeden z niewielu ocalałych elementów zabudowy pałacowo-parkowej von Donnersmarcków w Świerklańcu (pałac został w 1945 r. rozgrabiony i zniszczony). Stadion Śląski, którego budowę ukończono w 1956 r. był jednym z pierwszych w Polsce stadionów, na których założono oświetlenie elektryczne (1959). Stadion oficjalnie mógł pomieścić 87 tys. widzów. Jednak wiele widowisk oglądało prawie 100 tys. widzów i dlatego został mianowany "stutysięcznikiem". Dużą atrakcyjnością cieszyły się miejsca na "koronie" (taka teatralna "jaskółka"). Prawdopodobnie rekord frekwencji padł w 1963 r. gdy mecz Górnik Zabrze - Austria Wiedeń obejrzało około 120 tys. kibiców (a może więcej?). Zdemontowana w chwili obecnej wieża sprawozdawcza od początku istnienia "widziała" nie tylko mecze piłkarskie, ale również zawody żużlowe, mitingi lekkoatletyczne oraz imprezy muzyczne. W latach siedemdziesiątych popularnością cieszyły się organizowane na stadionie pokazy sportowe, w których brała udział młodzież śląskich szkół średnich. Pokazy były organizowane z okazji np. Święta Trybuny Robotniczej lub Dziennika Zachodniego. WPKiW na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zasłynął wspaniałymi majowymi festynami i kiermaszami książek z udziałem wielu znanych pisarzy i poetów. Mnie udało się chwilę porozmawiać (z wypiekami na twarzy) z Alfredem Szklarskim i zdobyć upragniony autograf. Dla dzieci i dorosłych utrudzonych długim spacerem lub dla tych, którzy chcą poznać park z innej perspektywy oferowany jest przejazd bryczką . W zaprzęgu wspaniałe konie rasy śląskiej tzw. "Ślązaki": Emir i Medalion. Gorąco zachęcam do zwiedzenia tak wspaniałego miejsca.(szczyga7)

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

mf11 wtorek, 21 sierpnia 2012, 23:14
Wjazd do parku jest płatny. Gdy ktoś planuje podróż samochodem to najlepiej zostawić samochód przy C.H. AKS - Carrefour, niedaleko Stadionu Śląskiego
herta1970 poniedziałek, 30 września 2013, 19:08
Od dnia 8 września czynna jest kolejka linowa "Elka". Cena biletu w jedna stronę 10zł, ulgowy 8zł. Są do dyspozycji czteroosobowe kanapy lub ośmioosobowe gondole. Kolejka startuje przy Stadionie Śląskim i wozi pasażerów do Wesołego Miasteczka. Każda gondola ma imię znanego Ślązaka. Widoki cudowne.

Miejsca w okolicy

Chorzów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na