Dość często spotykamy nazwy, które wydają się zabawne. Warto jednak pamiętać, że nazwy w momencie swojego powstania nie były śmieszne dla ówczesnych ludzi - nawiązywały do cech miejsca, nazwiska właściciela czy wydarzenia związanego z danym miejscem. Wiele słów znanych przed wiekami wyszło już z użycia lub zmieniło znaczenie. Tak jest z nazwą Niemyje.
W okolicach Mławy jest rozległy podmokły teren, zwany Bagno Niemyje. Nazwa ta znana jest od średniowiecza, prawdopodobnie może mieć ten sam źródłosłów co nazwa rzeki Niemen. Niewątpliwie związana jest z wodą. Obok bagna istnieje stara osada Niemyje, która przejęła nazwę od starszej nazwy bagna. W XVI i XVII w. mieszkańcy gęsto już zaludnionego północnego Mazowsza zasiedlali Podlasie. Jest niemal pewne, że jakaś część ludności mazowieckich Niemyj przeniosła się na Podlasie, tworząc nowe - podlaskie Niemyje.
Nie była to zwykła wieś, ale tzw. zaścianek szlachecki, czyli osada zamieszkiwana przez ubogą szlachtę, w tym wypadku o nazwisku Niemyjscy. Z czasem, gdy przybywało nowych gałęzi rodu, zaścianek rozrastał się - powstawały odrębne jego części mające własne nazwy. W XIX w. były to: Jarmonty, Siudy, Skłody, Stare i Zębki. Nazwy tych części zawsze podawano z nazwą główną, zawierającą nazwisko rodu. I tak narodziły się Niemyje-Ząbki, których nazwę w XX w. zapisywano już tak jak dzisiaj. Nazwa ta być może śmieszy, ale z brakiem higieny jamy ustnej nie ma nic wspólnego.