Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Późnoklasycystyczny dwór (1856-1857) w otoczeniu parku

Tybory-Kamianka

Późnoklasycystyczny dwór (1856-1857) w otoczeniu parku

Pierwsze wzmianki o wsi Tybory - Kamionka pochodzą z drugiej połowy XVI w., kiedy to właścicielem dóbr ziemskich był Walenty Mościcki, wojski bielski, następnie przed 1667 r. była własnością Zygmunta Laskowskiego wojewody płockiego, a od 1676 r. była w posiadaniu rodziny Skiwskich. Następnie 1856 r. majątek ziemski został zakupiony przez Gracjana Roszkowskiego.

W latach 1856-57 został wybudowany nowy murowany dwór z cegły na planie prostokąta w stylu późnegoklasycyzmu. Jest to budynek parterowy z piętrowym obustronnym ryzalitem środkowym i poddaszem. W ryzalicie znajduje się portyk o czterech toskańskich kolumnach, które podtrzymują balkon. Po 1865 r. jest to własność Edwarda Kazimierza Ulatowskiego, następnie w 1916 r. przechodzi w ręce Bronisława Mioduszewskiego.

W czasie drugiej wojny światowej został spalony. W latach 1956-69 wyremontowany i przeznaczony na siedzibą archiwum Polskiej Akademii Nauk. Na północ od dworu znajdują się pozostałości parku krajobrazowego. We wsi Tybory – Kamionka urodził się w 1845 r. Zygmunt Gloger polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta i krajoznawca. Obecnie jest to własność prywatna.

Opis uzupełnił: baspan2050 17-02-2013

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Tybory-Kamianka
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na