Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Kościół drewniany p.w. świętego Stanisława biskupa i męczennika

Dąbrowa

Kościół drewniany p.w. świętego Stanisława biskupa i męczennika

Któż by przypuszczał, że w małej, oddalonej 2 kilometry od drogi krajowej nr 7 Dąbrowie może znajdować się tak piękny drewniany kościół. Mało tego, sześć kilometrów na północ w stronę Mławy, znajduje się również piękny kościółek drewniany w Żurominku, pod tymże samym wezwaniem - świętego Stanisława biskupa i męczennika. Jadąc zaś w kierunku przeciwnym, a więc na Warszawę, w miejscowości Strzegowo ujrzeć można niedawno odrestaurowany (wraz z dzwonnicą) inny kościółek drewniany, pod wezwaniem świętej Anny.

Świątynia w podmławskiej Dąbrowie ma już ponad dwieście lat. Wystawiona została w latach 1796 -1801 i po niecałych 100 latach, w roku 1895 (kamień węgielny w kamiennej podmurówce od strony południowej) przeniesiona została - tak jak chociażby piękna drewniana świątynia w Porządziu z Dzierżenina - w miejsce, na którym stoi do dnia dzisiejszego.

Od czasu jej przeniesienia do chwili obecnej przeszła gruntowną przebudowę, polegającą przede wszystkim na dostawieniu dwóch wież w fasadzie oraz dwóch pomieszczeń po obu stronach kościoła. Jest to budowla zwrócona przebiterium na południe. Konstrukcji zrębowej, wzmocnionej lisicami, z zewnątrz ozdobnie oszalowana.

W fasadzie (elewacja północna) wyróżniają się dwie wysokie - w górnych partiach ośmioboczne - wieże o trzech kondygnacjach, zbudowane na kwadratowych podstawach, nakryte ostrosłupowymi hełmami, zwieńczonymi krzyżami. Od wschodu i zachodu (na wysokości prezbiterium) widoczne są dobudowane dwie zakrystie.

Wnętrze kościoła salowe, przekryte stropem z zaskrzynieniami. Chór muzyczny usytuowano pomiędzy wieżami. Ołtarz główny i dwa boczne z początku XX wieku. Nad nawą główną dach dwuspadaowy, nad prezbiterium trójspadowy, nad zakrystiami dwupołaciowy. Wszystkie dachy (nawy, prezbiterium, obu zakrystii i hełmów wież) pokryte blachą.

Świątynia otoczona jest betonowym murem na kamiennym fundamencie. W narożu południowo-zachodnim terenu przykościelnego, drewniana dzwonnica wzniesiona pod koniec XIX wieku.

Opis uzupełnił: rk1909 05-01-2014

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Dąbrowa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na