Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Późnobarokowy dwór (XVIII w.)

Rościszewo

Późnobarokowy dwór (XVIII w.)

Historia Rościszewa sięga XIII w. kiedy to właścicielem ziemskim był książę Zimowit, a pod koniec XIII w. dobra te przeszły w ręce rodu Rościszewskich herbu Junosza, a pod koniec XVIII w. właścicielem posiadłości został ród Jeżewskich poprzez małżeństwo z Katarzyną z domu Rościszewską. I to w tym okresie został wzniesiony dwór w stylu późnobarokowym.

Został wybudowany jako budynek parterowy, murowany, otynkowany, na planie prostokąta z wydłużonymi prostopadłymi skrzydłami po bokach. Pośrodku został umieszczony korpus główny z trójosiowym ryzalitem, zwieńczony trójkątnym szczytem. Pokryty został dachem czterospadowym nad korpusem głównym i dwuspadowym nad skrzydłami bocznymi. Układ wewnętrzny pomieszczeń jest dwutraktowy.

Kolejnymi właścicielami dworu byli Stegman, Hempel. Przed wybuchem powstania styczniowego dwór spłonął. Po pożarze został zmodernizowany i odbudowany przez Stegmana. W 1884 r. właścicielem majątku został Anastazy Cichowski. Dwór ucierpiał w czasie I wojny światowej, częściowo został wtedy odbudowany. W rękach rodziny Cichowskich był do 1926 r. kiedy to dobra przejął Karol Cichowski. Jako pierwszy w tym rejonie zaczął wznosić dwuizbowe mieszkania dla służby folwarcznej. W okresie letnim organizował ochronki dla dzieci z folwarku.

Folwark na początku XX w. został zmeliorowany. W tym okresie dwór od strony południowej był ogrodzony parkanem z cegieł, od strony zachodniej i wschodniej parkanem z kamienia, a od strony północnej przylegał do własnych gruntów ornych. W zachodniej części posiadłości znajdował ogród owocowo-warzywny, a we wschodniej park właściwy, w którym po środku znajdował się zbiornik wodny o długości 8 metrów, przez który były przerzucone trzy mostki, z tym że środkowy służył do przejazdu kołowego z terenu folwarku do parku i sadu. Przy wjeździe do dworu rosły dwa rzędy kasztanowców, a pośrodku kwietniki. Na północ znajdował się spichlerz, wzniesiony z kamienia w połowie XIX w.

Po II wojnie światowej dwór i zabudowania dworskie służyły jako magazyn dla nawozów Gminnej Spółdzielni. W tym okresie od strony wschodniej i częściowo południowej został rozebrany parkan. Obecnie park został zrewitalizowany. Dwór wyremontowany z przeznaczeniem na bibliotekę, izbę pamięci poświęconą Fryderykowi Chopinowi, który gościł w 1825 r. trzy dni w dworze w Rościszewie oraz siedzibę Urzędu Gminy.

Opis uzupełnił: baspan2050 28-01-2021

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Rościszewo
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na