Najcenniejszym zabytkiem Górzna jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Krzyża, wzniesiony w stylu barokowo-klasycystycznym. Budowę kościoła rozpoczęto w 1765 r. Prace nad jego ukończeniem trwały z przerwami do 1812 r. Kościół jest jednonawowy, czteroprzęsłowy z kruchtą i dwiema wieżami, z cegły, otynkowany. Ma dach siodłowy, na wieżach namiotowy, kryty dachówką.
Jednym z wielu zabytkowych elementów wyposażenia kościoła jest znajdujący się w ołtarzu głównym "łaskami słynący" obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 2 połowy XVII w., który warto zobaczyć. Matka Boska i Dzieciątko mają haftowane sukienki, a na głowach - korony z pozłacanego srebra. Obraz uważany był za cudowny. Świadczą o tym liczne wota, wśród których jest około 20 plakietek (w tym liczne grawerowane) z 2 połowy XVII w., w większości z wyobrażeniem Najświętszej Maryi Panny. Najstarsza plakietka została ofiarowana w 1642 r.
We wnętrzu świątyni na uwagę zasługują też: barokowa rzeźba Zmartwychwstanie Chrystusa z 2 poł. XVII w., rokokowa grupa Ukrzyżowania z 1 poł. XVIII w., również rokokowa chrzcielnica oraz średniowieczna granitowa kropielnica i drewniana okuta skarbona z końca XVI w. Parafią zawiadywali niegdyś Bożogrobcy i do dziś na wieżach pozostały po nich krzyże z podwójnymi ramionami. W 2006 r. w krypcie pod prezbiterium odkryto w trumnach zmumifikowane ciała zakonników. Przy bramie wyjściowej znajduje się pochodzący z cmentarza przykościelnego żeliwny krzyż z 1879 r., a na cmentarzu - pomniku ku czci mieszkańców Górzna rozstrzelanych w 1944 r.