Przez Beskid Sądecki prowadzą trzy historyczne szlaki turystyczne upamiętniające wydarzenia z 2 wojny światowej.
Pierwszy z nich to Szlak Partyzancki w Beskidzie Sądeckim. Pokrywa się on z czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim i prowadzi wzdłuż miejsc związanych głównie z 9 kompanią 3 batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK dowodzoną przez Juliana “Tatara” Zubka. Wzdłuż szlaku znajduje się kilka pomników i partyzanckich grobów, w tym pomnik oddziału przy schronisku na Hali Łabowskiej. Na Hali Pisanej znajduje się obelisk poświęcony Adamowi Kondolewiczowi ps. “Błysk”, który zginął w walce z Gestapo.
Kolejny to Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych prowadzący przez kilkanaście pomników, tablic informacyjnych i miejsc związanych z działalnością grup oporu na terenie beskidu, w tym przede wszystkim oddziału “Żandarmeria”. Jest wśród nich odsłonięty w 1999 r. kamienny pomnik na Hali Łabowskiej poświęcony księdzu Władysławowi Gurgaczowi – kapelanowi Polskiej Armii Niepodległościowej, który został w 1949 r. zastrzelony przez UB na dziedzińcu więzienia przy Montelupich w Krakowie. Na stoku Jaworzyny Kokuszańskiej zobaczyć można krzyż poświęcony zastępcy dowódcy oddziału “Żandarmeria” Mieczysławowi Rembiaszowi zabitemu podczas walk z UB w 1949 r.
Ostatnim szlakiem jest szlak kuriersko-przerzutowy zaczynający się w Rytrze i prowadzący w kierunku przełęczy Przehyba. Szlak oznaczony jest na zielono.