“Po wcieleniu Krakowa do Austrii w 1846 roku nastąpiło włączenie do austriackiego systemu celnego. Ustanowiono tzw. powszechny podatek konsumpcyjny (akcyza) od sprowadzanych do miasta artykułów, który był pobierany na rogatkach miejskich. W celu uniknięcia przemytu Kraków otoczono linią akcyzową opartą m.in. na dawnych Okopach Kościuszkowskich. Linię tą można było przekraczać tylko przez 13 rogatek miejskich.
W związku z poszerzeniem obszaru Krakowa, na mocy rozporządzenia Krajowej Dyrekcji Skarbu we Lwowie 1 stycznia 1911 roku linia akcyzowa została przesunięta i objęła nowe dzielnice miasta. Oznaczono ją słupami oznaczonymi w biało - niebieskie pasy z napisem "linia akcyzowa”, jednocześnie ustanowiono nowe rogatki miejskie, w tym rogatkę na Zakrzówku. Rogatka znajdowała się przy pd.- wsch granicy Dębnik, przy wale fortecznym. W jej sąsiedztwie usytuowano urząd akcyzowy nr 16 (nie zachowany). Autorem projektu był Zygmunt Ostafin.
Budynek zasadniczo zachował pierwotny wygląd w pomieszczeniu frontowym znajdował się urząd dostępny z ganku. W środkowych pomieszczeniach mieściło się biuro nadstrażnika i kuchnia. W tylnej pomieszczenia dla straży”. Źródło - karta biała zabytku.
Budynek został wpisany do ewidencji zabytków w 1988 roku. Obecnie (2024) znajduje się w nim popularna restauracja Pan Twardowski, która wzięłą swoją nazwę od przebiegającej obok ulicy Twardowskiego.