Dawny niemiecki Sauerbaum to wieś założona 10 lutego 1369 roku przez biskupa Jana Stryprocka, położona na obszarze pomiędzy miejscowościami Wilimy, Biesowo i Miejska Wieś. W Zerbuniu znajdował się kościół, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1480, niestety świątynia została zniszczona około 1512 roku. Obecnie Zerbuń znajduje się na terenie parafii Świętego Bartłomieja Apostoła, okolicznościowe nabożeństwa odbywają się w kaplicy filialnej.
Ta niewielka budowla powstała w 1895 roku, poświęcono ją Świętemu Florianowi i usytuowano kalenicowo do drogi, w centrum wsi. Kaplica jest jednokondygnacyjna, murowana z cegły i otynkowana, konstrukcja salowa na rzucie prostokąta. Całość przykryta dwuspadowym dachem, w szczycie murowana wieżyczka na sygnaturkę i wnęka z figurą patrona. W roku 1996 kaplica wpisana została do rejestru zabytków.
Obiekt ten nie jest jedynym przykładem wiejskiej architektury sakralnej w Zerbuniu, odnajdziemy tu bowiem trzy tradycyjne warmińskie kapliczki. Są bardzo zróżnicowane w swojej architekturze, wystawione na rzucie kwadratu i prostokąta, murowane, o różnych kondygnacjach. Wszystkie przykryte są dwuspadowymi daszkami, wystawione zostały w różnych latach XIX wieku.
Opisując sam Zerbuń, warto dodać, że w dniach 25–26 sierpnia 1914 roku rozegrała się w tych okolicach bitwa pomiędzy wojskami niemieckimi, a rosyjskimi. W ogrodzeniu wspomnianej kaplicy umieszczona jest tablica pamiątkowa wspominająca mieszkańców poległych podczas I wojny światowej.