Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Lubomino

Pomnik poległych

Po II wojnie światowej gdy ówczesny dawny teren Prus Wschodnich powrócił do historycznej krainy Warmii i Mazur, rozpoczął się rozrachunek z historią. Zniszczeniu uległo wiele zabytków utożsamianych z dawnym okupantem, bez znaczenia że upamiętnienie dotyczyło również Polaków tu żyjących. Ewidentny przykład to niszczenie pomników poświęconych ofiarom Wielkiej Wojny, które po jej zakończeniu ustawiane były w większych miastach i prawie każdej wsi parafialnej.

W centrum Lubomina na placu przy skrzyżowaniu dróg przed parafialnym kościołem, umiejscowiona jest kapliczka. Jedna z wielu w tej miejscowości, jednakże obiekt ten posiada zupełnie inną historię. Jest to bowiem dawny pomnik wojenny który uniknął zniszczenia i podobnie jak kilka innych, został umiejętnie dopasowany do lokalnej warmińskiej tradycji budownictwa. Na szczęście zmiana funkcji obiektu z komemoratywnej na kultową, odbyła się prawie bez przeobrażenia architektury.

Dokładna data budowy pomnika nie jest znana, należy przypuszczać że są to lata 20. XX wieku. Wzniesiono go na rzucie kwadratu orientowanym w kierunku południowym. Masywna podstawa to kostka granitowa o czterech warstwach, powyżej ceglany korpus z dwukierunkowym prześwitem sklepiony ostrołukowo. Wewnątrz ustawiona figura Chrystusa Zmartwychwstałego, całość przykryta stromym daszkiem namiotowym. Pierwotnie daszek ten wieńczył Krzyż Żelazny ze sztucznego kamienia, podobnie jak dolny cokół gdzie umieszczona była pamiątkowa tablica. Żeliwna tablica zawierała nazwiska poległych z parafii lubomińskiej, wraz ze wspomnianym krzyżem to jedyne elementy nie zachowane po roku 1945.

Kapliczka – pomnik w 1994 roku wpisana została do rejestru zabytków.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Lubomino
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na