Wieś o dawnej niemieckiej nazwie Nusstal, położona jest znacznie na uboczu, w odległości 2 km od Swaderek, na wielkiej polanie otoczonej bagnami i lasami. Miejscowość powstała prawdopodobnie jako osada młyńska około roku 1575, na dobrach należących do kapituły warmińskiej i zasiedlonej przez Polaków. Udokumentowanym faktem jest wizytacja dokonana w 1739 roku przez biskupa Krzysztofa Szembeka, co potwierdza też istnienie w tym czasie kościoła. Inne dane pochodzące z lat 1785 i 1820 określają Orzechowo jako „królewską wieś chłopską”, ze sporą liczbą domostw i mieszkańców.
Niestety bogata historia tego malowniczego miejsca kończy się w latach siedemdziesiątych XX wieku, wieś uległa wyludnieniu na skutek działalności ośrodka wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów w Łańsku. Ówczesne władze państwowe dążyły do likwidacji miejscowości i przejęcia jej gruntów z przeznaczeniem m.in. na tereny łowieckie. Wskutek tej aktywnej działalności Orzechowo niemal kompletnie wyludniło się, a ostatni mieszkańcy wyjechali do Niemiec w 1977 roku, obecnie mieszka tu tylko leśniczy z rodziną.
Świadectwem dawnej świetności pozostaje kościół wraz z cmentarzem, leśniczówka, która powstała z wyremontowanej szkoły i dwie warmińskie kapliczki tradycyjnie będące nieodzownym symbolem tutejszego regionu. Kapliczki wybudowano w stylu neogotyckim, pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. Obie murowane z czerwonej cegły licowej, o formach typowych dla czasu ich powstania. Kapliczka stojąca przy drodze prowadzącej do kościoła jest dwukondygnacyjna, bogata w nisze i blendy w niższej części. Górna partia to prześwit przeznaczony na dzwonek, całość przykryta wielospadowym dachem. Druga budowla umiejscowiona jest na rozwidleniu dróg, w sąsiedztwie lasu. Kapliczka znacznie skromniejsza, jednokondygnacyjna na cokole zdobionym płycinami oraz ostrołukową niszą. Daszek jest również wielospadowy, wieńczy go metalowa chorągiewka z monogramem IHS. Chociaż kapliczki praktycznie pozbawione są opieki i nie wpisane do rejestru zabytków, osamotnione ale nadal w dobrej formie.