Program Interreg Polska – Słowacja to projekt mający za zadanie ochronę i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza. Program rozpisany do roku 2027 obejmuje współpracę transgraniczną pomiędzy Polską i Słowacją. Został przygotowany przez polsko-słowacką grupę roboczą oraz ekspertów.
Obszar pogranicza to tereny o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Wyzwaniem, które podjął Program jest zachowanie, promocja i zrównoważone wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Znajdziemy tu zamki, pałace, skanseny, zabytki techniki czy unikatowe przykłady architektury sakralnej. To obszar, na którym tradycje, obrzędy i gwara stanowią ważny element integrujący mieszkańców.
Jednym z elementów umożliwiających poznanie regionu są trasy rowerowe, w większości już udostępnione dla rowerowych turystów. Po stronie polskiej są już gotowe, po słowackiej już niewiele brakuje do ich ukończenia. Wykorzystano na pograniczu istniejące trasy, jak Międzynarodowa Trasa Rowerowa EuroVelo 11, Aquavelo o długości 230 km, łączący uzdrowiska pogranicza oraz Historyczno-Kulturowo-Przyrodniczy Szlak Wokół Tatr.
Ponieważ teren obejmujący Interreg Polska – Słowacja znajduje się, co oczywiste, po obu stronach granicy, ograniczę się tylko do relacji fotograficznej dotyczącej tras rowerowych tego obszaru i lokalizuję w Nowym Targu, gdzie działa główne biuro Projektu.