Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca przyroda: parki krajobrazowe Lackowa – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego

Izby

Lackowa – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego

Lackowa (997 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem polskiej części Beskidu Niskiego, co daje jej miejsce w Koronie Gór Polski. Wraz z leżącą po słowackiej stronie Siwą Skałą (837 m n.p.m.) tworzy jedno z sześciu pasm składających się na Góry Hańczowskie.

Ze względu na strome stoki Lackowa jest też najtrudniejszą do zdobycia górą w Beskidzie Niskim, a przez niektórych uważana za najtrudniejszą ze wszystkich polskich gór poza Tatrami. W oficjalnym Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych figuruje jako Wackowa. Obie nazwy pochodzą od nazwy łemkowskiej o zapewne oznaczają górę należącą do Wacka (Łacka).

Podczas Konfederacji Barskiej na stokach góry stacjonował oddział konfederatów pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego. Stąd też nieużywana już dzisiaj inna nazwa góry – Chorągiew Pułaskiego. Naszego narodowego bohatera upamiętnia jeszcze Przełęcz Pułaskiego oddzielająca Lackową od Ostrego Wierchu.

Północne stoki Lackowej schodzą do doliny rzeki Biała z malowniczą wsią Izby oraz nieistniejącą dziś łemkowską wsią Bieliczna. Na zachodzie góra zamknięta jest doliną potoku Beskid i przełęczą o tej samej nazwie. Po stronie słowackiej masyw otoczony jest dolinami potoków Bytricka, Komenec, Olchovec i Beskydsky. Przez szczyt przebiega tylko jeden szlak – Główny Szlak Beskidzki, który w tym miejscu pokrywa się z granicą polsko-słowacką oraz wododziałem Bałtyku i Morza Czarnego.

Od zachodu do szczytu można dojść z Krynicy Zdroju idąc zielonym szlakiem do Dzielca a następnie czerwonym przez Przełęcz Beskid, do której można też dojść nieoznakowanym leśnym duktem od strony Izb. Na wędrowców zmierzających od zachodniej strony czeka niezwykle strome podejście zwane potocznie „Ścianą Płaczu”. Wschodnie podejście zaczyna się od Przełęczy Pułaskiego. Można do niej dojść od wsi Ropki przez Ostry Wierch lub od Wysowej Zdrój przez Jawor i Cegiełkę.

Zaproponował: urbeck

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Izby
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na