Ścieżka znajduje się w niewielkiej odległości od miejscowości Krzywe, nieopodal trasy Suwałki - Sejny i głównej siedziby Wigierskiego Parku Narodowego.
Suchary – to niewielkie, śródleśne, dystroficzne jeziorka powstałe w wyniku działania ustępującego lądolodu, ukształtowane na Suwalszczyźnie około 12 tysięcy lat temu. Ogólnie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego występuje ich siedemnaście. Ścieżka wiedzie nad pięcioma, pokazując specyfikę tego typu akwenów. Nadmienić należy, że woda w tych zbiornikach jest zakwaszona, nieprzejrzysta i uboga w wapń. Z tego względu poza nielicznymi wyjątkami nie żyje w nich żaden gatunek roślin ani zwierząt.
Ścieżka ma długość 4 km. Zwiedzający mogą zapoznać się z przyrodą Parku obfitującą w charakterystyczne gatunki roślin, zwierząt, lasy i torfowiska. Chcąc dokładniej zapoznać się z przyrodą, przeczytać tablice informacyjne, wsłuchać się w śpiew ptaków, poszukać śladów zwierząt lub spróbować podejrzeć bobry należy przewidzieć czas około 3 godzin.
Wędrując oznakowanymi leśnymi ścieżkami lub w bardziej podmokłych miejscach drewnianymi kładkami natrafimy na siedem przystanków: 1 - "Suchar II", 2 - "Suchar III", 3 - "Zgryzy bobrowe", 4 - "Poznajemy drzewa i krzewy", 5 - "Podglądamy bobry", 6 - "Grąd" i 7 - "Jezioro Czarne". Na trasie ścieżki wybudowano kładkę przez torfowisko (Suchar III), zadaszone miejsce odpoczynku (przystanek IV) oraz wieżę widokową do obserwacji bobrów i ptaków wodnych (Suchar IV). Jest to tajemnicze, ciche, niezwykle urokliwe i pozytywnie nastrajające miejsce.