Cmentarz ewangelicki w Żuławkach powstał prawdopodobnie w I połowie XVIII wieku. Pod koniec wieku XIX powstała zapewne znajdująca się na nim neogotycka kaplica murowana z cegły pochodzącej z cegielni w Knybawie. W czasach powojennych cmentarz ulegał dewastacji, której nie zatrzymało wpisanie go w 1994 r. do rejestru zabytków.
Do lat 70-tych XX na terenie cmentarza funkcjonowała prywatna pasieka, a kaplica była wykorzystywana jako magazyn sprzętu pszczelarskiego. Do dzisiejszych czasów, pomimo objęcia opieką przez mieszkańców i gminę zachowało się niewiele nagrobków. Jedynie dwa z nich możliwe są do identyfikacji. Najlepiej zachowany grobowiec należy do rodziny Sass.
W 2019 r. wykonano remont kaplicy, w trakcie którego odkryto kryptę z pochówkami. Podczas prac porządkowych na cmentarzu odnalezione zostały także groby menonickie oraz fundamenty XIX-wiecznego kościoła ewangelickiego zdewastowanego po wojnie i rozebranego w 1967 r. W 2021 r. ruszyły zakrojone na dużą skalę badania archeologiczne cmentarza mające na celu m.in. określenie jego faktycznej powierzchni oraz odzyskanie przykrytych ziemią nagrobków, których liczbę szacuje się na ok. 30. Badania prowadzone są przez archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Do prac została włączona także miejscowa młodzież.