Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca rozrywka: parki i centra rozrywki Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w parku na Górnym Borze

Skoczów

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w parku na Górnym Borze

W południowo – zachodniej części Skoczowa, w otoczeniu trzech stawów oraz rzeki Bładnicy, znajduje się Park Leśny na Górnym Borze. Jest to miejsce służące wypoczynkowi i rekreacji wśród charakterystycznej dla tego terenu przyrody. Dzięki projektowi prowadzonemu przez Gminę Skoczów w parku powstała ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza, umożliwiająca jeszcze lepsze zapoznanie się z lokalną fauną i florą i przy okazji pozwalająca ciekawie spędzić czas z dziećmi.

Ścieżka rozpoczyna się w miejscu, gdzie powstało stanowisko do prowadzenia zajęć w plenerze. Następnie trasa biegnie pomiędzy stawami a rzeką. Mijamy dwie tablice edukacyjne – o ssakach w parku oraz na temat budek lęgowych ptaków, na której to tablicy przywieszone są autentyczne budki lęgowe przeznaczone dla różnych gatunków ptaków. Następny przystanek to ścieżka zmysłów, która jest przyrządem edukacyjnym uczącym przez dotyk. Należy ją przejść gołą stopą. Każdy element wypełniony jest innym materiałem naturalnym (szyszki, igliwie, kora, piasek, trawa itp.), dzięki czemu osoba pokonująca ścieżkę ma urozmaicone doznania dotykowe.

Kolejna na ścieżce pojawia się tablica edukacyjna o krajobrazie i podziale organizmów żywych a tuż za nią dendrofon – instalacja pokazująca, czym się różnią gatunki drzew. Uderzając młotkiem w kawałek drewna można się przekonać, że każdy rodzaj drzewa wydaje inny dźwięk. Następna na ścieżce zainstalowana jest tablica opisująca gatunki ptaków żyjących na terenie Gminy Skoczów, a za nią luneta widokowa, dzięki której można obserwować ptaki w parku. Tuż za kolejną tablicą dotyczącą owadów pojawi się wiatromierz (anemometr), służący do celów dydaktycznych. Konstrukcja wiatromierza pozwala na dogodne objaśnienie zagadnienia prędkości i kierunku wiatru nawet najmłodszym odbiorcom.

Naprzeciw wiatromierza powstała łąka kwietna. Można tam znaleźć różne gatunki kwiatów takich jak bukwica pospolita, krwiściąg lekarski, złocień polny, chaber austriacki, łąkowy i bławatek, firletka poszarpana, złocień zwyczajny i polny, dzika marchew i wiele innych. Tuz obok łąki zlokalizowane zostały domki dla owadów, które służą do stworzenia warunków bytowania i rozmnażania dla pożytecznych z naszego punktu widzenia gatunków. Następnym przystankiem jest zegar słoneczny. Jest to przyrząd służący do wskazania czasu na podstawie położenia Słońca, przy wykorzystaniu cykliczności ruchu obrotowego ziemi. Zegar słoneczny działa dzięki promieniom słonecznym lub księżycowym, ustawiona tarcza wraz z elementem gnomonicznym, który rzuca cień na odpowiednią porę wskazuje aktualny czas. Tuż przed kładką położoną nad rzeką znajduje się tablica edukacyjna o płazach, a po drugiej stronie tablica dotycząca warunków życia w rzece. Ostatni odcinek ścieżki biegnie wzdłuż lewego brzegu Bładnicy a przystankami na niej są tablice edukacyjne – o lesie grądowym, lesie łęgowym oraz na temat życia w stawie.

Zaproponował: cee3

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Skoczów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na