Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Skoki

Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny w Skokach znajduje się przy ulicy noszącej nazwę skoczanina arcybiskupa Mariana Przykuckiego.

Na filarze bramy wejściowej widnieje trzyczęściowa tablica poświęcona pochodzącym ze Skoków i okolic powstańcom wielkopolskim z lat 1918/19. Ufundowana przez ich krewnych, została odsłonięta z okazji okrągłych rocznic wybuchu powstania. Na drugim filarze umieszczono tablicę, upamiętniającą jedenastu pochodzących z Ziemi Skockiej żołnierzy i policjantów zamordowanych po agresji sowieckiej w Katyniu, Charkowie i Twerze. Wewnątrz, w oszklonej wnęce, znajduje się urna z ziemią z mogił Katynia i Miednoje. Innym znakiem pamięci jest krzyż memorialny upamiętniające ewangelików – dawnych mieszkańców miasta. Znajduje się w północnym narożniku cmentarza obok jedynego w tej części nekropolii młodego dębu.

Niektóre pomniki nagrobne pochodzą z XIX wieku i w swojej formie nawiązują do motywów popularnych wówczas w sztuce sepulkralnej. Jednym z nich jest otwarta księga na grobie rodziny Minkwitzów w głównej alei cmentarza. Sztuka sepulkralna (nagrobna lub cmentarna) jest znana od starożytności, w której upamiętniano zmarłych bohaterów i ludzi zamożnych w miejscu ich pochowania. Operowała wieloma symbolami, łatwo czytelnymi dla ludzi swojej epoki, dobrze obeznanych z tekstami religii. Wśród nich znajdowała się otwarta księga, nawiązująca do opisu końca dziejów w Nowym Testamencie (Ap.20,12). Umieszczenie na niej imienia i nazwiska zmarłego oznacza nadzieję na wpisanie go do Księgi Zbawionych w niebie.

„I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów.” (Ap 20,12, Biblia Tysiąclecia)

Najstarszym zachowanym dowodem istnienia cmentarza jest ozdobny, metalowy krzyż (aktualnie przeniesiony w pobliże bramy) z nazwiskiem Józefy Klapczyńskiej, zmarłej w roku 1869.

Tekst: Danuta Kęsik, Armin Mikos v. Rohrscheidt – Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej
Zdjęcia: Tomasz M. Sobalak - Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej

Zaproponował: tmmsizs

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Skoki
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na